Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Lisäaineet ja kuluttajakäyttäytyminen: valmisruoan ostaminen

Alanappa, Meeri (2024)

 
Avaa tiedosto
Alanappa_Meeri.pdf (782.7Kt)
Lataukset: 


Alanappa, Meeri
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024121335692
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää kuluttajakäyttäytymistä kyselytutkimuksen avulla ja tarkastella valmisruokatuotteiden sisältämien lisäaineiden vaikutusta valmisruoan ostamiseen sekä mahdollisia eroja kuluttajien suhtautumisessa eri lisäaineryhmiin ja yksittäisiin aineisiin. Lisäksi tavoitteena oli verrata kyselytutkimuksella kerättävän aineiston tuloksia aiemmin samasta aihepiiristä julkaistun kirjallisuuden tietoihin. Kirjallisuusosiossa tarkasteltiin valmisruokaa käsitteenä, valmisruoan kulutusta, sekä elintarvikelisäaineita ja kuluttajien suhtautumista niihin.

Opinnäytetyössä suunniteltiin ja toteutettiin kuluttajille suunnattu kyselytutkimus sekä tarkasteltiin kyselyn tuloksia valmisruoan ostamisesta ja suhtautumisesta valmisruoan lisäaineisiin. Aineisto kerättiin käyttämällä Webropol-sovelluksella luotua kyselylomaketta ja kyselyn kohderyhmänä oli Seinäjoen ammattikorkeakoulun opiskelijat sekä henkilökunta. Kyselyyn saatiin vastauksia 438 vastaajalta, jotka edustivat kaikkia opiskelualoja ja henkilökuntaa. Kyselyyn saatuja vastauksia tarkasteltiin sekä yksittäisten kysymysten kautta että ristiintaulukoimalla joitain taustamuuttujia, kuten ikää ja sukupuolta, valmisruoan ostamista ja lisäaineita koskevien kysymysten kanssa keskeisimpien kysymysten osalta. Saatuja tuloksia verrattiin aiempaan kirjallisuuteen aiheesta.

Kyselyn tulosten perusteella valmisruoan ostaminen oli vastaajien keskuudessa yleistä, vain hyvin pieni osa vastaajista ei ostanut valmisruokaa koskaan. Valmisruokien lisäaineista oli huolissaan yli puolet vastaajista, eniten huolestumista aiheuttivat mahdolliset terveyteen liittyvät negatiiviset vaikutukset. Vältetyimmiksi aineiksi osoittautuivat E-koodit, makeutusaineet ja aspartaami. Kyselyn tulokset olivat samansuuntaisia aiemman aihetta koskevan kirjallisuuden tietojen kanssa, mutta joitain erojakin huomattiin, muun muassa usein vältettyjen lisäaineiden osalta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste