Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kirjanpito-ohjelmien määrän vähentämisen vaikutukset tilitoimistoon

Hautala, Kaisa (2024)

 
Avaa tiedosto
Hautala_Kaisa.pdf (538.8Kt)
Lataukset: 


Hautala, Kaisa
2024
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024121636142
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli tutkia syitä tilitoimistojen laajalle kirjanpito-ohjelmien tarjonnalle. Onko suuresta määrästä eri ohjelmia enemmän hyötyä kuin haittaa kirjanpitäjille ja tilitoimistoille kokonaisuutena? Mitä jos tilitoimisto tarjoaisi suppeamman valikoiman ohjelmia? Aiheen taustalla oli tekijän henkilökohtainen kokemus monen kirjanpito-ohjelman käytöstä ja toistuvista ongelmista, joihin hän törmäsi. Yleisimpänä ongelmana oli tiettyjen kirjanpito-ohjelmien epäsäännöllinen käyttö, jolloin niiden kanssa työskentely oli hidasta, epävarmaa ja jatkuvaa ohjeiden lukemista.
Opinnäytetyö oli laadullinen kyselytutkimus, johon osallistui kuusi kirjanpitäjää. Kyselyn päätavoitteena oli saada alan ammattilaisten mielipide heidän käyttämiensä kirjanpito-ohjelmien määrästä: mitä mieltä he olisivat niiden vähentämisestä, ja olisiko se ylipäätään tarpeen.
Kyselytutkimuksen tulokset olivat osittain erittäin yllätykselliset. Kyselyyn vastanneet kirjanpitäjät osoittautuivat todella kokeneiksi. Puolella vastaajista on kokemusta kirjanpitäjänä yli kymmenen vuotta. Lähes kaikki vastaajista olivat sitä mieltä, että he eivät käytä liian monta eri kirjanpito-ohjelmaa, vaikka monella on säännöllisessä ja epäsäännöllisessä käytössä yhteensä kuusi ohjelmaa. Vastausten suurin yllätys tuli kyselyn vetonaulaan: Mitä jos tilitoimisto vähentäisi kirjanpito-ohjelmien määrän kolmeen, joita käyttävät kaikki kirjanpitäjät? Vain puolet vastaajista piti tätä hyvänä ideana. Tekijän ennakko-oletus oli ollut, että selkeä enemmistö olisi kannattanut pienempää kirjanpito-ohjelmien määrää.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste