Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Työhönvalmennus osana palveluprosessia nuorten työllistymisen tukena

Jokinen, Sanna-Leena (2025)

 
Avaa tiedosto
Jokinen_Sanna-Leena.pdf (2.000Mt)
Lataukset: 


Jokinen, Sanna-Leena
2025
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202501292058
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön aiheena on työhönvalmennus osana palveluprosessia nuorten työllistymisen tukena. Opinnäytetyön lähtökohta oli kehittää palvelumuotoilun elementtejä käyttäen työhönvalmennuksen palvelumalli uusille alle 30-vuotiaille nuorille työllisyyspalveluihin. Opinnäytetyössä kuvataan palvelun kehitystä, seurantaa ja muovautumista sekä tutkitaan mallin vaikuttavuutta siltä osin, kun se on puolen vuoden tarkastelujakson aikana mahdollista. Palvelumalliin on työhönvalmennuksen lisäksi lisätty ripaus systeemistätyöotetta, johon myös hieman pureudutaan opinnäytetyön edetessä.

Opinnäytetyö on työelämälähtöinen ja tarve uusille menetelmille työllisyyspalveluissa kumpuaa muun muassa TE-24 uudistuksesta. Uudistuksen myötä työllisyydenhoito siirtyy valtiolta kuntien ja työllisyysalueiden järjestettäväksi 1.1.2025 alkaen. Muutoksella haetaan entistäkin tehokkaampia, paikallisia, täsmennettyjä palveluita työnhakijoille. Toinen työelämätarpeisuus tulee neet-nuorten määrästä ja huolesta, että monen vuoden laskusuhdanne työn ja koulutuksen ulkopuolisista nuorista on jo muutaman vuoden ajan ollut pysähtynyt.

Opinnäytetyössä havaittiin, että systeemisen ajattelun lisääminen ja varhainen tuki nuoren ilmoittautuessa työttömäksi työnhakijaksi lisää nuoren tunnetta siitä, että työllistyminen tai koulutuksen aloittaminen sujuu paremmin, kuin ennen ja vahvempi tuki työllisyyspalveluista auttaa valintojen tekemisessä. Vaikuttavuuden näkökulmasta oli selkeästi huomattavissa nuorten aktivoinnin lisääntyneen palvelumallin käyttöönoton jälkeen.

Avainsanat Työhönvalmennus, neet-nuoret, työllisyydenkuntakokeilu, systeemisyys
Sivut 65 sivua
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste