Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Mielenterveysongelmien ilmeneminen alakouluikäisten lasten käyttäytymisessä: kuvaileva kirjallisuuskatsaus

Paavola, Jenna; Vaara, Riikka (2025)

 
Avaa tiedosto
Paavola_Vaara.pdf (698.3Kt)
Lataukset: 


Paavola, Jenna
Vaara, Riikka
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202502243289
Tiivistelmä
Mielenterveysongelmat ovat ajankohtainen ja tärkeä aihe sekä iso osa kokonaisvaltaista hyvinvointia. Lasten mielenterveysongelmia on paljon, ja niihin olisi tärkeä puuttua ajoissa, jotta ne eivät jatkuisi nuoruuteen ja aikuisuuteen.

Opinnäytetyön tarkoituksena on kuvailla sairaanhoitajille alakouluikäisten lasten mielenterveysongelmien tunnistamista lasten käyttäytymisessä. Tavoitteena on tuottaa tietoa sairaanhoitajille alakouluikäisten lasten mielenterveysongelmien tunnistamiseen ja miten ne ilmenevät käyttäytymisessä. Tutkimuskysymyksenä on: Miten mielenterveysongelmat ilmenevät alakouluikäisten lasten käyttäytymisessä?

Opinnäytetyö toteutettiin kuvailevana kirjallisuuskatsauksena, osana SeAMKin Terveyden edistäminen ja hoito -tutkimusohjelmaa. Opinnäytetyöhön etsittiin aineistoa syksyn 2024 aikana eri tietokantoja apuna käyttäen. Mukaan valittiin eri aineistoa, joita analysoitiin tarkemmin induktiivisella sisällönanalyysillä.

Tulokset pohjautuivat aiheen mielenterveysongelmien ilmeneminen alakouluikäisten lasten käyttäytymisen ympärille. Tuloksia tarkasteltaessa kävi ilmi, miten eri tavoilla mielenterveysongelmat voivat näkyä lasten käyttäytymisessä. Tulosten teemoiksi nousivat ulospäin näkyvä toiminta, sisäänpäin kääntyvä toiminta, eri mielenterveysongelmien ilmeneminen sekä itsetuhoisuus.

Ulospäin näkyvää toimintaa voi olla koulusta pois jättäytyminen sekä poissaolojen lisääntyminen. Sisäänpäin kääntyvään toimintaan kuuluu kontaktin saamisen vaikeus, puhumattomuus sekä oppilaan vetäytyminen muiden seurasta. Eri mielenterveysongelmat näkyvät käyttäytymisessä eri tavoin. Esimerkiksi masennus voi oireilla allapäin olevana mielialana, sosiaalisena vetäytymisenä, itsetunnon puutteena ja keskittymisvaikeuksina.

Johtopäätöksenä voidaan todeta se, että lasten mielenterveysongelmia on paljon ja ne oireilevat eritavoin. Oireilut näkyvät lasten käyttäytymisessä monella tavalla. Esimerkiksi sosiaaliset vaikeudet sekä vuorovaikutukseen liittyvät ongelmat ovat tavallisia lapsilla, joilla on mielenterveysongelmia. Monet mielenterveysongelmat vaikuttavat laajasti myös oppimiseen ja koulumaailmaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste