Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Saattohoitopotilaan ensihoito

Hannuksela, Laura (2025)

 
Avaa tiedosto
Hannuksela_Laura.pdf (345.2Kt)
Lataukset: 


Hannuksela, Laura
2025
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202503124151
Tiivistelmä
Saattohoitopotilaiden määrä ensihoidossa on kasvamassa väestön ikääntyessä ja kun yhä useammat toivovat voivansa viettää elämänsä viimeiset hetket kotona läheistensä ympäröimänä. Saattohoito eroaa ensihoitajille tutusta akuuttihoidosta, minkä vuoksi kokeneenkin ensihoitajan voi olla vaikeaa toimia näissä tilanteissa.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvailla aiemmin tuotetun tiedon avulla, miten saattohoitopotilas voidaan hoitaa ensihoidossa. Työn tavoitteena oli lisätä tietämystä ja ymmärrystä saattohoitopotilaiden hoidosta. Työtä ohjasi tutkimus kysymys: Miten saattohoitopotilasta voidaan hoitaa ensihoidossa?

Tämä opinnäytetyö toteutettiin kartoittavana kirjallisuuskatsauksena. Aineistoa haettiin suomalaisista ja kansainvälisistä tietokannoista, joista työhön valikoitui kuusi tutkimusta ja artikkelia. Lisäksi opinnäytetyössä hyödynnettiin muita aiheeseen liittyviä lähteitä, kuten saattohoito-oppaita, oppikirjoja ja verkkoaineistoja. Aineisto analysoitiin induktiivisella sisällönanalyysillä.

Tuloksista käy ilmi, että ensihoitajat voivat helpottaa saattohoitopotilaan kärsimystä ja mahdollistaa hänen viettävän viimeiset hetket kotona läheistensä kanssa. Tämä parantaa saattohoidon laatua ja potilas saa toiveidensa mukaista hoitoa, lisäksi päivystyskäyntien tarve vähenee. Haasteena on ensihoidon puutteelliset saattohoito-ohjeistukset ja tiedonkulun vaikeus, kun potilaan hoitotahto tai hoidonrajaukset eivät aina ole helposti saatavilla. Tämä vaikeuttaa ensihoitajien päätöksentekoa kiireellisissä tilanteissa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste