Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Esteettömyys Jyväskylän Asuntomessualueella 2014 rakentamisen osapuolten näkökulmasta

Leskinen, Kalle (2015)

Avaa tiedosto
Leskinen_Kalle.pdf (1.156Mt)
Lataukset: 


Leskinen, Kalle
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201503233448
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää Jyväskylän asuntomessut 2014-tapahtuman pientalojen esteettömyyttä rakentamisen osapuolien näkökulmasta. Kyselyllä selvitettiin rakentajien, rakennuttajien ja suunnittelijoiden käsityksiä, asenteita ja ratkaisuita esteettömään rakentamiseen sekä työn taustaorganisaatioiden onnistumista tiedonantajana, jotta esteettömyys tulisi paremmin huomioiduksi tulevia asuntomessuja rakennettaessa.
Tutkimukseen osallistui 36 pientalokohteesta 14 rakennuttajaa ja 9 suunnittelijaa, otos oli siis 63,9 %. Tutkimuksessa oli kvalitatiivinen lähestymistapa ja se tehtiin pientalojen suunnittelijoille ja rakennuttajille lähetetyillä mielipidekyselyillä, joihin he vastasivat anonyymeina.
Tulosten tarkastelussa selvisi, että esteettömyys on suurimmalla osalla otettu huomioon kulkureiteillä ja pesutiloissa eli rakennusmääräyslakien määräämissä kohdissa. Tietoisuus esteettömyyteen liittyvistä laista oli vaihtelevaa. Osa luuli ottaneensa esteettömyyden lakia laajemmin huomioon, vaikka huomioidut seikat olivat lainalaisia. Myös tarve esteettömän rakennuksen suunnittelulle oli pieni: harvalla oli perheessä, suvussa tai tuttavissa liikuntarajoitteisia henkilöitä kyselyhetkellä. Suunnittelijoiden kyselystä ilmeni, että joissain laissa on tulkinnanvaraa ja ristiriitoja
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste