Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Lasten päivystyksen hoitohenkilökunnan osaaminen yleisimpien ylähengitystieinfektioiden hoidossa

Formulahti, Jenni; Höglund, Kia (2025)

 
Avaa tiedosto
Formulahti_Hoglund.pdf (1.293Mt)
Lataukset: 


Formulahti, Jenni
Höglund, Kia
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025051210640
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä koottiin tenttimateriaali ja tuotettiin tiivis tietopaketti yleisimmistä ylähengitystieinfektioista ja niiden hoitoon vaadittavasta osaamisesta. Työ toteutettiin toiminnallisena, ja sen kohderyhmänä oli lasten päivystyksen hoitohenkilökunta. Työn tavoitteena oli lisätä tietoa lasten yleisimpien ylähengitystieinfektioiden hoidosta ja parantaa tiedon saavutettavuutta. Opinnäytetyön työelämätahona toimi Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen lasten päivystys ja infektio-osasto.

Opinnäytetyö koostuu kirjallisesta raportista, jossa esitellään kattavasti opinnäytetyön keskeiset käsitteet: yleisimmät ylähengitystieinfektiot, lasten päivystys ja hoitohenkilökunnan osaaminen. Tietoa etsittiin luotettavista terveys- ja sosiaalialan tietokannoista sekä hyödynnettiin myös kansainvälisiä tutkimuksia ja kirjallisuutta. Toiminnallisena tuotoksena syntyi esitelmä, joka koottiin opinnäytetyön teoreettisen osuuden pohjalta.

Erilaiset virukset ja bakteerit aiheuttavat ylähengitystieinfektioita, ja ne ovat yleisiä lapsilla. Yleisimpiä hengitysvaikeuksia aiheuttavia ylähengitystieinfektioita ovat flunssa eli nuhakuume, influenssa, välikorvatulehdus eli otiitti sekä RS-viruksen aiheuttama bronkioliitti eli ilmatiehyttulehdus. Yleisin syy lasten päivystykseen hakeutumiselle onkin todettu olevan hengityksen jonkin asteinen vaikeutuminen.

Johtopäätöksenä todetaan, että hoitohenkilökunnalta vaaditaan laajaa osaamista tunnistaa ja hoitaa erilaisia infektioita sekä suunnitella tarvittavaa hoitoa ja toteuttaa sitä tehokkaasti. Riittävä teoreettinen ymmärrys ja tietotaito ovat tärkeä osa hoitotyötä, ja tekemämme esitelmä mahdollistaa nimenomaan tiedon tarkistuksen ja kertaamisen nopeasti sekä tehokkaasti työnteon lomassa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste