Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

AAC-menetelmien käyttöön perehdyttäminen autismiyksikössä : laadullinen kehittämistyö

Jussinheimo, Erja-Tiina (2025)

 
Avaa tiedosto
Jussinheimo_Erja-Tiina.pdf (979.5Kt)
Lataukset: 


Jussinheimo, Erja-Tiina
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025052013434
Tiivistelmä
Autismikirjon häiriöt ovat n. 1 % väestöstä koskeva elämän mittainen tila. Autismikirjon häiriöihin kuuluu yleisesti kommunikaation vaikeudet, joihin on kehitetty AAC-menetelmät eli puhetta tukevat ja korvaavat menetelmät. Näihin kuuluvat mm. kuvakommunikaatio, tukiviittomat ja puhelaitteet. Osa autistisista henkilöistä voi asua omassa kodissa mutta osa tarvitsee ympärivuorokautista palveluasumista ryhmäkodissa, jossa on henkilökunta vuorokauden ympäri. Tällaisessa asumismuodossa asuvat autistiset henkilöt ovat hyvin vähän tai ei ollenkaan kommunikoivia ja työntekijöiltä vaaditaan AAC- menetelmien päivittäistä käyttöä arjen moninaisissa tilanteissa sekä käytön ohjaamista myös asukkaille. Opinnäytetyö toteutettiin yhteistyössä Varsinais-Suomen hyvinvointialueella erään autismikuntoutusta tarjoavan kehitysvammaisten henkilöiden asumisyksikön kanssa laadullisena kehittämistyönä. Tavoitteena oli kartoittaa puhetta tukevien ja korvaavien menetelmin käytön laajuutta, miten työntekijät kokevat asukkaiden saavan äänensä ja toiveensa kuuluviin, miten työntekijät kokivat menetelmiin perehdytyksen ja onko heillä lisäkoulutuksen tarpeita AAC-menetelmien käyttöön.

Opinnäytetyössä toteutettiin koko henkilökunnalle lähetettävä Webropol-kysely sekä syventävä lomake -haastattelu. Tulokset osoittivat yleisimpien menetelmien olevan laajassa käytössä mutta kehitettävää oli perehdyttämisen tasapuolisuudessa sekä AAC-menetelmiin syvemmin keskittymisessä. Työntekijöillä oli myös huolta, ettei asukas aina saa toiveitaan kerrottua eikä aina ymmärrä kuvien sisältöä. Tuloksien analysoinnissa oli apuna Inhimillisen toiminnan mallin Model Of Human Occupation MOHO -viitekehys. Analyysissä selvisi, että perehdytystä tulisi uudistaa ja järjestää lisäkoulutusta työntekijöille. TEACCH-menetelmää suositellaan tueksi perehdytyksen uudistukseen sekä lisäkoulutuksen järjestämiseen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste