Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Liikuntapalvelujen arvonlisäveron nousu liikuntapalveluyritysten kannalta

Ollinkoski, Hanna (2025)

Avaa tiedosto
Ollinkoski_Hanna.pdf (653.4Kt)
Lataukset: 


Ollinkoski, Hanna
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025052314971
Tiivistelmä
Vuoden 2025 alusta lähtien liikuntapalvelujen arvonlisäverokanta nousi alennetusta 10 prosentin arvonlisäverokannasta alennettuun 14 prosentin arvonlisäverokantaan. Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää, millainen liikuntapalvelujen arvonlisäveron nousu oli liikuntapalveluita tarjoavien yritysten kannalta, etenkin Etelä-Pohjanmaan alueella. Tehtävänä oli saada selville, millainen arvonlisäveron nousu oli liikuntapalveluita tarjoavien yritysten päivittäisen toiminnan ja tulevaisuudennäkymien kannalta.

Tutkimus toteutettiin kvalitatiivisin menetelmin. Tutkimuksessa aineistoa kerättiin teemahaastatteluilla, jotka toteutettiin huhtikuussa ja toukokuussa 2025. Haastatteluihin osallistui kaksi liikuntapalveluita tarjoavaa yritystä. Haastatteluaineiston analyysimenetelmänä käytettiin teemoittelua. Työn tietoperustassa keskityttiin arvonlisäverotuksen käytäntöihin, liikuntapalveluiden toimialaan ja tutkimuksiin koskien arvonlisäveron vaikutusta liiketoimintaan.

Opinnäytetyön tulosten mukaan liikuntapalvelujen arvonlisäveron korotuksella on ollut merkitystä liikuntapalveluyritysten kannalta, mutta vaihtelevin tavoin. Merkityksellinen tekijä siinä, millaisia vaikutukset ovat olleet, ovat yrityksen liiketoimintaidea ja toiminnan fyysinen tai sähköinen muoto. Arvonlisäveron korotus on voinut olla yrityksille vähemmän merkittävä tekijä aiheuttaen esimerkiksi hallinnollisia toimenpiteitä. Toisille yrityksille taas arvonlisäveron korotus on vaatinut laajasti toimia esimerkiksi kulurakenteen, henkilöstön, hinnaston ja investointien suhteen. Tulosten mukaan yhteinen tekijä erilaisilla liiketoimintaideoilla toimiville yrityksille on tulevaisuuden ennustettavuuden ja arvioinnin haasteet. Viime vuosien maailmanlaajuiset ilmiöt pohjana arvonlisäveron nousulle ovat luoneet yrityksille haastavan toimintaympäristön. Lisäksi yrityksiä kohtaavat riskit liittyen taloudellisiin tai osaamisellisiin resursseihin.

Johtopäätöksinä todettiin, että liikuntapalvelujen arvonlisäveron nousu on näkynyt liikuntapalveluita tarjoavien yritysten toiminnassa. Vaikutusten laajuus vaihtelee yrityskohtaisesti. Todettiin myös, että muutokset ja riskit yritysten toimintaympäristössä luovat haasteita liiketoiminnan vakaudelle ja jatkuvuudelle.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste