Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Elävältä haudattu ego

Ahonen, Eveliina (2025)

 
Avaa tiedosto
Ahonen_Eveliina.pdf (310.3Kt)
Ahonen_Eveliina_teosluettelo.pdf (2.604Mt)
Lataukset: 


Ahonen, Eveliina
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025052315494
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä pohditaan egon roolia ja tarpeellisuutta ihmisen vuorovaikutusta ja itseilmaisua sosiaalisten normien mukaiseksi oikolukevasta elimestä koko ihmisen olemusta ja henkistä elintilaa diktatoivaan itseinhosta elävän performanssin koreografiin.

Opinnäytetyössä vertaillaan eri uskontojen ja asiantuntijoiden osin yhteneviä ja osin toisiaan poissulkevia teorioita egosta ja alitajunnasta ja pohditaan, onko ego ultimaattinen paha kärsimystä ja itseinhoa aiheuttava este elämästä nauttimiselle ja itsensä hyväksymiselle vai kesytettynä hyödyllinen väline saavuttaa se, mitä elämässä haluaa järkevin keinoin. Voiko egon ylipäätään kesyttää vai täytyykö se tappaa? Onko kumpikaan mahdollista, tai tarpeellista?

Opinnäytetyössä pohditaan egon vaikutusta taiteeseen vuosien varrella ja sen roolia portinvartijana alitajunnan ja minuuden koskemattoman olemuksen edessä. Tekstissä pohditaan ylipäätään taiteen tekemisen olennaisia syitä. Voivatko syyt olla vääriä ja mikä on taiteeksi naamioidun, yleisön odotuksia vastaamaan suunnitellun someseksikkään kuvaston tarkoitus, kun taiteen perimmäinen tarkoitus on päinvastainen, eikä taiteen avulla ilmaistavaa ihmisen syvintä olemusta ja sieluntuotetta voi noin vain, valita?
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste