Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

“Taide eheyttää ihmistä kun ihmistä” : nukketeatteri ekspressiivisen taidetyöskentelyn muotona ja lasten tunnetaitojen kehityksen tukena

Korhonen, Jenna; Koskinen, Elina (2025)

Avaa tiedosto
Korhonen_Koskinen.pdf (967.8Kt)
Lataukset: 


Korhonen, Jenna
Koskinen, Elina
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025052716651
Tiivistelmä
Opinnäytetyön taustalla vaikutti Pirkanmaalla noin 20 vuotta toiminut Hoidollinen nukketeatteri -kerho. Kerho päättyi ennen opinnäytetyöprosessin alkua, ja kerho sekä siitä kertynyt hiljainen tieto oli jäädä vaille tunnustusta. Opinnäytetyön tarkoituksena oli tutkia hoidollisen nukketeatterin menetelmää ja selvittää sen mahdollisuuksia lasten tunnekasvatuksen tukemisessa. Opinnäytetyössä selvitettiin kerhon entisten ohjaajien kokemuksia nukketeatterikerhon ohjaamisesta ja sen vaikutuksista lapsiin. Tavoitteena oli tehdä näkyväksi nukketeatteria tunnetaitojen tukemisen välineenä ja hoidollisen nukketeatterin menetelmää sekä madaltaa sosiaalialan työntekijän kynnystä hyödyntää nukketeatteria työssään.

Opinnäytetyö toteutettiin kvalitatiivisena haastattelututkimuksena. Haastattelu-menetelmänä käytettiin teemahaastattelua. Aineisto kerättiin haastattelemalla Hoidollinen nukketeatteri -kerhon entisiä ohjaajia. Analyysimenetelmänä käytettiin aineistolähtöistä sisällönanalyysia.

Haastateltavien mukaan hoidollisen nukketeatterin tavoitteena on toimia lasten tunnetyöskentelyn ja kasvun tukena hyödyntäen taiteen eri muotoja. Tuloksista ilmeni, että haastateltavien näkökulmasta ja heidän saamansa suullisen palautteen perusteella kerhosta on vuosien aikana ollut apua usealle lapselle. Tuloksissa korostui nuken tekemisen merkityksellisyys ja itse tehdyn nuken arvo lapselle itselleen. Haastateltavat painottivat myös lapsen nähdyksi ja kuulluksi tulemisen kokemuksen olennaisuutta.

Tulosten perusteella nukketeatterilla on paljon mahdollisuuksia lapsen tunne-elämän ja kasvun tukemiseen. Nukketeatterin hyödyntäminen sopii hyvin sosiaalialalle, sillä se ei välttämättä vaadi käyttäjältään paljoa, jo pelkkä teatterinukke voi rikastuttaa työtä ja sen tuloksia. Hoidollisen nukketeatterin kaltaisen ryhmän järjestäminen puolestaan hyötyisi ohjaajan mahdollisuudesta sitoutua ryhmään pidemmäksi aikaa sekä mahdollisuudesta käyttää siihen aikaa. Tulosten valossa nukketeatteria kannattaisi käyttää osana työtä matalalla kynnyksellä. Tulevaisuudessa voisi olla mielenkiintoista tutkia taidetyöskentelyn ja nukketeatterin vaikuttavuutta kattavammin ja eri ikäryhmissä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste