Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Pikaruokaravintolan työntekijöiden sitouttaminen ja motivointi: case Pirkanmaan alueen Hesburgerit

Heino, Kristian (2025)

Avaa tiedosto
Heino_Kristian.pdf (635.3Kt)
Lataukset: 


Heino, Kristian
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025052716682
Tiivistelmä
Kehittämistyön tarkoituksena oli selvittää Hesburgerin työntekijöiden motivaatiota ja heidän sitoutumistaan. Työssä keskityttiin kartoittamaan motivoitumisen ja sitoutumisen nykytilaa Pirkanmaan alueen Hesburgereissa. Työssä selvitettiin mikä motivoi työntekijöitä motivoi ja sitouttaa. Selvitettiin myös esihenkilöiden tapoja motivoida. Tavoitteena oli verrata esihenkilöiden tapaa motivoida ja sitouttaa työntekijöitä verrata keskenään työntekijöiltä saatuihin tuloksiin.

Kehittämistyö toteutettiin syklisellä toteutustavalla. Ensimmäisessä syklissä luotiin teoriapohja, jonka pohjalta luotiin kyselylomakkeet työntekijöille ja esihenkilöille. Toisessa syklissä kyselyiden tuloksista luo-tiin teoriapohja, jonka avulla saatiin kehittämistyöhön tulokset. Kyselyt toteutettiin määrällisellä tutkimuksella, joka jaettiin Pirkanmaan alueen Hesburgereihin sähköpostin välityksellä. Saadut tulokset vietiin Excel-taulukko-ohjelmaan, jossa tuloksista luotiin teemoittain pylväskaaviot.

Kehittämistyön tuloksista selvisi, että työntekijät ovat sitoutuneempia kuin motivoituneempia. Isoin motivaatiotekijä, joka tuloksista selvisi, oli työympäristö, joka korostui myös sitoutuneisuudessa. Tutkimuksen mukaan Esihenkilöt kokivat sitouttavansa enemmän kuin motivoivansa työntekijöitä. Kyselyn avulla saa-tiin selvitettyä myös ristiriitoja ja löydettiin yhtäläisyyksiä.

Työn johtopäätökset raportoitiin Hesburgerille ja samalla toimitettiin jatkotutkimusehdotuksen, jotta kyselyt voidaan toteuttaa uudelleen isommalla mittakaavalla. Työssä huomioitiin työntekijöiden anonymiteetti ja varmistettiin, ettei työntekijöiden henkilöllisyys selvinnyt missään vaiheessa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste