Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Puhtausmittauslaitteiston hankintasuunnitelma

Riuttaskorpi, Markus (2025)

 
Avaa tiedosto
Riuttaskorpi_Markus.pdf (1.380Mt)
Lataukset: 


Riuttaskorpi, Markus
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025052817160
Tiivistelmä
Tampereen Tiivisteteollisuus Oy:n (TT Gaskets) kohtaamat asiakastarpeet komponenttien tekniseen puhtauteen liittyen ovat lisääntyneet viime vuosina, ja tarve mitata sekä raportoida valmistettavien tuotteiden puhtaustasoa kasvaa tasaiseen tahtiin. Puhtausvaatimusten taustalla on etenkin moottorivalmistajien lisääntynyt paine pienentää päästöjä, pidentää huoltovälejä sekä parantaa suorituskykyä. Kysynnän puhtaustason todentamiselle odotetaan vain kasvavan lähivuosina, ja palveluna ostetun puhtausmittauksen ollessa hyvin kallista todettiin, että on syytä tehdä investointisuunnitelma oman puhtausmittauslaboratorion perustamiseksi tehtaan tiloihin.

Puhtausmittauslaitteistoja ei ole saatavilla helposti hankittavana kokonaisuutena, vaan laboratorion kaikki laitteet ja välineet on hankittava erikseen. Tekninen puhtaus on erityistä asiantuntijuutta vaativa aihealue, minkä vuoksi laajasti perehdyttiin teknisen puhtauden teoriaan, alan standardien ISO 16232 sekä VDA 19 mukaiseen mittausprosessiin sekä laitteistolta vaadittaviin ominaisuuksiin. Tavoitteena oli määrittää investointisuunnitelman tueksi tarpeita vastaava puhtausmittausprosessi, valita hankittavat pääkomponentit ja selvittää niiden ominaisuusvaatimukset.

Puhtausmittausprosessi ja sitä varten tarvittava laitteisto määritettiin standardien, kirjallisuuden sekä asiantuntijahaastattelujen avulla. Laitevalinnoissa arvioitiin soveltuvuutta tarpeisiin nähden, kustannustehokkuutta sekä mittausprosessin toteutettavuutta Tampereen Tiivisteteollisuudella. Työn tuloksena laadittiin investointisuunnitelman tueksi laitelistaus vaatimuksineen, jonka avulla voidaan edetä kilpailuttamaan laitetoimittajia kustannusarviota varten.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste