Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Arcada
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Arcada
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Doftpreferenser och identitet: Vad driver finländska konsumenter att välja nischparfymer?

Uoti, Robin (2025)

 
Avaa tiedosto
Uoti_Robin.pdf (1.367Mt)
Lataukset: 


Uoti, Robin
2025
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025052717066
Tiivistelmä
Detta lärdomsprov undersöker vad som driver finländska konsumenter i åldern 20–30 år att välja nischparfymer, med särskilt fokus på hur doftpreferenser hänger samman med identitet och självuttryck. Syftet med studien är att kartlägga konsumtionsmönster, motivationsfaktorer samt uppfattningar om nischparfym som en förlängning av personligheten. En kvantitativ metod användes i form av en enkätundersökning som distribuerades digitalt. Totalt samlades 71 svar in, varav 47 föll inom den definierade målgruppen. Enkäten behandlade demografiska uppgifter, köpbeteende, doftpreferenser samt i vilken grad nischparfym upplevs som ett uttryck för identitet. Data presenterades med hjälp av tabeller och diagram.
Resultaten visar att "unikhet" och "kvalitet" är de vanligaste motiven bakom valet av nischparfymer. De flesta respondenterna köper sina parfymer själva, spenderar mellan 100 och 500 euro per år och gör färre än fem parfymköp årligen. Internet är den främsta informationskällan. Gällande parfymens koppling till identitet uttryckte många att valet av nischparfym i varierande grad speglar deras personlighet och fungerar som ett verktyg för självuttryck. Resultaten tyder på att parfym inte enbart uppfattas som en doft, utan som ett medvetet val som signalerar något om individens identitet. Studiens begränsningar ligger i urvalets storlek och geografiska fokus, vilket innebär att resultaten inte är helt generaliserbara
till hela befolkningen i målgruppen. För framtida forskning föreslås kvalitativa metoder, såsom intervjuer, för att bättre fånga de känslomässiga aspekterna av parfymval. Det vore även värdefullt att undersöka kulturella skillnader och hur sociala medier samt innehållsskapare påverkar konsumtionsbeteendet hos unga vuxna.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste