Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Julkaisut
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Julkaisut
  • Näytä viite

Kestävää työmatkaliikkumista Lahdessa: tilannekuva, kehittäminen työpaikoilla ja viestintä vaikuttavuuden tukena

Sallinen, Niina; Tuomisto, Tiia; Leka, Kaisa; Mirola, Tuuli (2025)

 
Avaa tiedosto
LAB_2025_85.pdf (10.75Mt)
Lataukset: 


Sallinen, Niina
Tuomisto, Tiia
Leka, Kaisa
Mirola, Tuuli
LAB-ammattikorkeakoulu
2025
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:ISBN:978-951-827-500-1
Tiivistelmä
Kestävää työmatkaliikkumista on edistetty Lahdessa Sycla-pilottihankkeessa, jossa on selvitetty ja analysoitu työmatkaliikkumisen nykytilaa, kehitetty työmatkaliikkumisen edellytyksiä lahtelaisissa pilottityöpaikoissa ja koottu tietoa kehittämistoimien vaikutuksista. Julkaisu kokoaa kartoitetun tiedon yksiin kansiin. Julkaisu on jaettu kolmeen temaattisesti itsenäiseen osaan:
Ensimmäinen osa luo tilannekuvan työmatkaliikkumisesta lahtelaisissa pilottityöpaikoissa. Osio sisältää kulkutapakohtaiset työmatkaliikkujien profiilit ja yleiskuvan pilottityöpaikkojen kestävän työmatkaliikkumisen edistämisen edellytyksistä kartoitusajankohtana 2023-2024.
Toinen osa koostuu pilottiorganisaatiokohtaisista kehittämisen edellytysten tilannekuvista, pilottityöpaikoille annetuista kestävän työmatkaliikkumisen kehittämissuosituksista ja heidän valitsemistaan kestävän työmatkaliikkumisen kokeiluista. Kokeilluista kehittämistoimenpiteistä tehtiin hankkeessa Do no significant harm (DNSH) -analyysi. Toinen osa esittelee analyysissä käytetyt periaatteet ja esimerkkianalyysin yhdestä kehittämistoimenpiteestä. Osio tarkastelee myös sitä, miten paljon kehittämistoimenpiteitä työpaikoilla hyödynnettiin ja millainen vaikutus toimenpiteillä oli työmatkaliikkumiseen.
Kolmas osa esittelee viestinnän merkitystä kestävän työmatkaliikkumisen edistämisessä ja pilottityöpaikoilla kokeiltujan kestävän liikkumisen viestinnällisiä edistämistoimenpiteitä. Tähän osioon on koostettu tietoa, miksi työmatkaliikkumisesta kannattaa viestiä, sekä esitellään organisaatioissa tehtyjä tapahtumia ja kampanjoita.
Julkaisu on suunnattu ensisijaisesti työnantajille, jotka suunnittelevat kestävän työmatkaliikkumisen kehittämistoimenpiteiden toteuttamista omassa työpaikassaan, sekä muille kestävän työmatkaliikkumisen hankkeille, joissa toteutetaan kestävän työmatkaliikkumisen interventioita. Julkaisu tarjoaa myös tietoa lahtelaisten työmatkaliikkumisesta kaikille työmatkaliikkumisen nykytilasta kiinnostuneille.
Kokoelmat
  • Julkaisut
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste