Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Lannan kevätlevityksen yhteydessä tapahtuvan maan tiivistymisen satovaikutukset

Saarinen, Juha-Matti; Saarinen, Vilho (2015)

 
Avaa tiedosto
Saarinen_Juha-Matti.pdf (1.742Mt)
Lataukset: 


Saarinen, Juha-Matti
Saarinen, Vilho
Seinäjoen ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201504275194
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena on tutkia lietelantavaunuyhdistelmän aiheuttamaa maan tiivistymistä ja sen vaikutuksia satotasoihin nurmi- ja viljalohkoilla. Kenttäkoe järjestettiin Korven koulutilan pelloilla Ilmajoella kesällä 2013. Lohkoja valittiin sekä vilja- että nurmilohkon koulutilan kivennäismaan pelloilta sekä Rahkakorven turvemailta. Tavoitteena oli saada tietoa, millaisia vaikutuksia tulee pellon rakenteeseen, kun pellolla ajetaan täydellä traktori-lietevaunuyhdistelmällä. Satomittauksia suoritimme ajourista sekä ajourien vierestä tiivistämättömiltä kohdilta. Satomittauksia varten kepitimme koeruudut pellon laidasta käsin ja mittasimme koeruutujen kohdat spektrin avulla, jolloin löysimme ajourat vielä viljelytoimien jälkeenkin.
Muuten vilja- ja nurmilohkoille tehtiin tavanomaiset viljelytoimet. Tiivistämisellä toivoimme saavamme eroja tiivistettyjen ja tiivistämättömien lohkojen satotasoille. Lisäksi mittasimme penetrometrillä maan vastusta sekä ajourilta että ajourien vierestä. Mittasimme myös maan kosteutta ja teimme säähavaintoja. Sadon mittaukset suoritimme koealojen sadon punnituksilla, eli leikkasimme koeruuduilta nurmen käsin, sekä puimme viljalohkoilta jyvät käsin ja vertasimme satotasoja.
Tuloksissa selvisi että maa tiivistyi jonkin verran aivan pinnasta (0-20cm) ja joissakin tapauksissa noin puolen metrin syvyydessä. Sato oli ajouran vieressä n.10 prosenttia korkeampi kuin ajourassa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste