Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ydinvoimalan vuoropäällikön toimen kehittäminen

Näyrä, Saku (2025)

 
Avaa tiedosto
Nayra_Saku.pdf (2.570Mt)
Lataukset: 


Näyrä, Saku
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025112730159
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä kuvailtiin, millaista on vuoropäällikön työ ydinvoimalaitoksessa. Kerrottiin, millainen on hänen työnkuvansa ja työympäristönsä. Näihin tutustuttiin oman kokemuksen pohjalta Teollisuuden Voima Oyj:n Olkiluodon valvomoissa 1 ja 2 sekä useiden eri tutkimusartikkelien kautta muualta maailmasta.

Työskentely turvallisuuskriittisessä organisaatiossa eroaa valtaosasta muita organisaatioita. Aina ei valita tehokkainta, nopeinta tai yksinkertaisinta ratkaisua toimintamalliksi erilaisiin työtehtäviin, vaan valitaan turvallisin. Turvallisuus on se tuote, jota ydinvoimalan valvomossa tuotetaan. Mikäli ei ole turvallisuutta, niin sen jälkeen ei ole tuotettakaan.

Tämä opinnäytetyö on toteutettu toimintatutkimuksen mukaan. Toimintatutkimus on osallistavaa tutkimusta, jolla pyritään ratkaisemaan käytännön ongelmia ja saamaa muutosta aikaiseksi. Valvomossa on käytössä useita erilaisia tietokoneohjelmia, mutta edelleen monia töitä tehdään manuaalisesti, käsityönä paperille. Tavoite oli selvittää, koetaanko tätä haasteena vai jopa vahvuutena.

Yhtiö hankki lisenssin uuteen Polarion ALM tietokoneohjelmaan. Ohjelmaa on tarkoitus käyttää vaatimustenhallintatyökaluna, mutta ulkoisista käyttökokemuksista selvitettynä, tämä ohjelma voisi sopia myös vuoropäällikön työkaluksi. Laadittiin testiprojekti, jossa laitoksen perustilautusohje vietiin ohjelmaan ja konfiguroitiin ohjelma sekä testattiin sen toimivuutta.

Vuoropäälliköille laadittiin kysely, jossa selvitettiin heidän tämän hetken haasteita ja vahvuuksia. Kyselyn toinen osa koski käyttökokemuksia ja mielipiteitä Polarion ALM ohjelman käytöstä.

Kyselyn tulokset osoittivat, että ohjelma nähtiin hyvänä työkaluna testattuun työhön, jossa varmistetaan venttiilien perustila ennen laitoksen käynnistystä vuosihuollosta. Varsinkin visuaalinen ilme oli erittäin pidetty ja tahtotila olisi ottaa ohjelma pysyvästi käyttöön ja selvittää muita mahdollisia käyttökohteita tulevaisuudessa.

Saaduista kokemuksista oppineena ohjelman testausta tullaan jatkamaan ja laajentamaan muihin töihin ja projekteihin. Ohjelmaa tullaan esittelemään yhtiössä useammalle organisaatiolle, jolloin tullaan tunnistamaan peremmin lisää käyttökohteita.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste