Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Iltapäivätoiminnan ohjaajan perehdytysopas

Hakala, Paavo (2025)

 
Avaa tiedosto
Hakala_Paavo.pdf (1.700Mt)
Lataukset: 


Hakala, Paavo
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025120131271
Tiivistelmä
Toiminnallinen opinnäytetyöni tuotetaan toimeksiantajalle, eli Duudsonit Activity Parkille. Työssä tuotetaan perehdytysopas uusille ja vanhoille liikunnallisen iltapäivätoiminnan ohjaajille. Toiminta sijaitsee Seinäjoella ja se on suunnattu 1- ja 2- luokkalaisille lapsille. Aiheen idea tuli toimeksianta-jalta, koska heillä oli tarve uudelle perehdytysoppaalle. Työskentelen itse kyseisessä työtehtävässä, joten innostuin ideasta heti. Edellinen opas on niukka tiedoiltaan ja se sisältää myös vanhentunutta tietoa toiminnasta.
Toteutin uuden perehdytysoppaan ideoimalla, havainnoimalla ja analysoimalla iltapäivätoiminnan toimintasuunnitelmaa. Oppaan sisältö on tuotettu ohjaajan omista kokemuksista ja näkemyksistä, kuinka kyseisessä iltapäivätoiminnassa käytänteet hoidetaan. Lisäksi sisällön luomiseen on käytetty vanhaa perehdytysopasta.
Uudessa perehdytysoppaassa on monipuolisesti tietoa toiminnasta, jota ohjaaja tarvitsee työskennellessään kyseisessä työtehtävässä. Opas on selkeä, helppolukuinen ja kattava, josta hyötyy toimeksiantaja sekä työntekijä. Opas on tulossa toimeksiantajan tueksi perehdytykseen. Tavoitteenani on helpottaa uusien työntekijöiden aloittamista sekä yhtenäistää uusien ja vanhojen ohjaajien käytänteitä ja linjauksia, jotka koskevat työtehtävää. Toiminnan laadun parantaminen ja pääpainon eli liikunnallisuuden tuominen vahvemmin esille oli myös yksi tavoitteistani.
Opinnäytetyössä esittelen laajemmin toimintaa, toimintaympäristöä, ohjatun toiminnan suunnittelua, toteuttamista ja 7–9-vuotiaiden lapsien liikuntasuosituksia. Lopussa pohdin työn tuloksia, omaa onnistumista sekä esittelen perehdytysoppaan. Perehdytysoppaan toteutin Canva-sovelluksella, johon kokosin kaikki mahdolliset tiedot, lomakkeet, käytänteet, säännöt ja työtehtävät, joita työtehtävässä tarvitaan.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste