Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sovelluksen hyväksymistestausympäristön käyttöönoton automatisointi Terraformilla

Kokkoniemi, Joonas (2025)

 
Avaa tiedosto
Kokkoniemi_Joonas.pdf (2.024Mt)
Lataukset: 


Kokkoniemi, Joonas
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025112830823
Tiivistelmä
Valtionhallinnossa tavoitellaan yhä kasvavassa määrin kokonaiskustannussäästöjä tietojärjestelmien kehityshankkeissa ja ylläpidossa olevien järjestelmien jatkokehityksessä. Yksi keino säästöjen aikaansaamiseksi on siirtyä kehitys- ja testausympäristöjen käytössä on-premises-ympäristöistä pilvipalvelualustoille.

Opinnäytetyön tavoitteena oli tutkia, miten oikeusministeriön hallinnonalalla käytettävän sovelluksen kehittämisessä käytettävien hyväksymistestausympäristöjen käyttöönotto voitaisiin automatisoida AWS-pilvipalveluun hyödyntämällä Infrastructure as Code -menetelmiä Terraform-työkalulla. Tutkimus toteutettiin kehittämistutkimuksena, ja tutkimuskohteeseen sekä toimintaympäristöön perehdyttiin aihetta käsittelevän kirjallisuuden ja järjestelmän asiantuntijoiden avulla.

Toteutus aloitettiin valmistelevilla toimenpiteillä, jotka liittyivät AWS-toimintaympäristöön, käyttäjätunnuksiin ja käyttöoikeuksiin sekä Terraform-sovellukseen ja sen asennukseen. Luotujen Terraform-tiedostojen avulla pystytettiin vaadittava AWS-infrastruktuuri ja varmennettiin ympäristön toiminta. Tämän jälkeen perehdyttiin pystytettävän sovelluksen konfiguraatioihin ja tehtiin niihin tarvittavat automaation mahdollistavat muutokset. Lopuksi automatisoitiin sovelluksen käyttöönotto ja luotiin käyttöönoton mahdollistava kokonaisvaltainen toteutus.

Kehittämistutkimuksen lopputuloksena valmistui käyttökelpoinen hyväksymistestausympäristön käyttöönoton automatisointi, joka toimii AWS-ympäristössä. Toteutuksessa sovelluskonfiguraatioita mukautettiin Terraformilla, ladattiin halutun sovellusversion kontit toimeksiantajan konttirekisteristä, ja pystytettiin Terraformin avulla EC2-instanssi hyväksymistestausympäristöksi. Terraformilla käyttöönotetun instanssin konfiguraatiot ja asennus vastasivat käytössä olevia on-premises-ympäristöjä, ja instanssia voitiin hyödyntää erityisesti lyhytkestoisissa ja laajuudeltaan rajatuissa testaussessioissa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste