Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sahatukin latvaläpimitan muutoksen vaikutus sorvitukin määrään

Järvinen, Tuukka (2025)

 
Avaa tiedosto
Jarvinen_Tuukka.pdf (525.9Kt)
Lataukset: 


Järvinen, Tuukka
2025
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025120331835
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä selvitetään minkälainen vaikutus sahatukin latvaläpimitan kasvattamisella sorvipuun kertymään JPJ-Woodin omassa puunhankinnassa. Haasteena on ollut suhteellisen suuri havusorvin kysyntä, sen heikentynyt markkina tilanne ja nousseet kau kokuljetuskustannukset.

Tavoitteena on ollut vähentää sorvipuun kertymää omasta puunhan kinnasta ja pyrkiä maksimoimaan omasta korjuusta kertyvän puutavaran jalostaminen. Tämän takia sahalla päätettiin kokeilla, kuinka paljon saadaan lisättyä sahatukin määrää omasta korjuusta. Tutki mus suoritettiin vuoden 2025 aikana JPJ-Wood Oy:n Eteläiseltä hankinta-alueelta kerätyn aineiston perusteella. Aineistoa kerättiin talvi- ja kesäkorjuista. Läpimittamuutoksen lisäksi tutkimuksessa tarkastellaan myös muutoksen mahdollista vaikutusta sahatukkien pituusjakaumaan.

Tutkimus suoritettiin tapaustutkimuksena. Hakkuukoneella kerätyille aineistoille suoritettiin simulointi Ponsse OptiSIMU ohjelmalla.

Sahatukkien läpimittaa kasvattamalla vaikutus mäntyihin oli pieni, mutta kuusien kohdalla sorvitukkien määrä laski selvästi. Sahatukkien pituusjakaumaan muutoksella ei ollut vaikutusta. Sorvitukkien määrän vähenemisellä saadaan lisättyä raaka-ainetta omaan tuotantoon.

Jatkossa voisi olla hyvä selvittää muita mahdollisia keinoja raaka-aineen saannin maksimoitiin omasta korjuusta
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste