Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Osinkopolitiikan vaikutus osaketuottoihin suomalaisissa pörssiyhtiöissä

Pohjaranta, Maiju (2025)

 
Avaa tiedosto
Pohjaranta_Maiju.pdf (2.665Mt)
Lataukset: 


Pohjaranta, Maiju
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025120332299
Tiivistelmä
Yrityksien osinkopolitiikka on vaikuttava tekijä sijoittajille. Sijoittajat seuraavat osinkopäätöksiä tarkasti, sillä ne vaikuttavat osakkeiden houkuttelevuuteen ja yrityksen markkina-arvoon. Rahoitusteorioiden mukaan ollaan erimieltä siitä, pitäisikö osinkopolitiikalla olla todellista vaikutusta yrityksen arvoon ja osaketuottoihin.

Tämä opinnäytetyö tarkastelee osinkopolitiikan vaikutusta osaketuottoihin Helsingin pörssissä. Tutkimuksen tavoitteena on selvittää, ovatko osinkotuotto (dividend yield) ja osingonjakosuhde (payout ratio) tilastollisesti merkitsevässä yhteydessä osaketuottoihin suomalaisissa pörssiyrityksissä vuosina 2015–2024.

Tutkimus toteutettiin määrällisenä eli kvantitatiivisena analyysinä, jossa hyödynnettiin paneeliaineistoa kahdestakymmenestäyhdestä Helsingin pörssin yrityksestä. Aineisto koostui yritysten osakekursseista ja yritysten tilinpäätöstiedoista. Empiirinen analyysi perustui paneeliregressiomalleihin, joilla pyrittiin selvittämään, missä määrin osinkopolitiikan keskeiset muuttujat selittävät osaketuottojen vaihtelua.

Tulosten perusteella osinkotuotolla havaittiin olevan negatiivinen yhteys osakkeiden hintavaihteluun, mikä tukee aiempaa kansainvälistä tutkimusta. Toisaalta osingonjakosuhteen vaikutus osaketuottoihin ei ollut tilastollisesti merkitsevä, mikä viittaa siihen, että Helsingin pörssissä osinkopolitiikkaa ei voida pitää yksiselitteisenä indikaattorina tulevista tuotoista. Suomessa vallitseva vakaa osinkokulttuuri ja keskittynyt omistusrakenne voivat osaltaan vaimentaa osinkopäätösten vaikutusta osakekursseihin.

Johtopäätöksenä voidaan todeta, että osinkopolitiikka on tärkeä osa yrityksen viestintää ja sijoittajien päätöksentekoa, vaikka sen suora vaikutus tuottoihin ei ole yksiselitteinen. Helsingin pörssi tarjoaa tässä suhteessa mielenkiintoisen tutkimusympäristön, jossa kansainväliset teoriat ja paikalliset markkinapiirteet kohtaavat.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste