Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Aivoverenkiertohäiriötä sairastavan ikääntyneen kuntouttava hoitotyö palvelutalossa : Koulutus Viola-kodin henkilökunnalle

Sorvo, Timo; Helminen, Krista (2015)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
Helminen_Krista.Sorvo_Timo.pdf (686.6Kt)
Lataukset: 


Sorvo, Timo
Helminen, Krista
Hämeen ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201505056125
Tiivistelmä
Aivoverenkiertohäiriöön sairastuu Suomessa vuosittain tuhansia ihmisiä ja se aiheuttaa laatupainotteisten elinvuosien menetystä enemmän kuin mikään muu sairaus. Suurin osa aivohalvaustapahtumista ilmaantuu ikääntyneille. He jäävät helposti ilman kuntoutusta, vaikka näyttöä kuntoutuksen hyödyllisyydestä löytyy.

Tämän toiminnallisen opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää kirjallisuuskatsauksen avulla ikääntyneen aivoverenkiertohäiriötä sairastavan kuntoutumiseen vaikuttavia tekijöitä palvelutalossa ja järjestää koulutus sen pohjalta Viola-koti ry:n hoitohenkilökunnalle. Koulutuksen tavoitteena oli lisätä hoitajien tietämystä aivoverenkiertohäiriötä sairastavan kuntouttavasta hoitotyöstä palvelutalossa.

Opinnäytetyö aihe muodostui yhdessä opinnäytetyön tekijöiden kiinnostuksesta ja huomiosta aivoverenkiertohäiriön yleisyyteen. Myös yhteistyökumppanin toive vaikutti aiheen valintaan.

Kirjallisuuskatsauksen tulosten mukaan moniammatillisuus, yhtenäiset työskentelytavat, vuorovaikutus, kuntoutus ja ilmapiiri ovat keskeisiä ikääntyneen aivoverenkiertohäiriötä sairastavan potilaan kuntouttavassa hoitotyössä. Niiden toteutuminen käytännön työssä on haastavaa, sillä siihen vaikuttaa monet eri tekijät: potilaan aikaisemmat sairaudet, ikä sekä hoitoympäristö.

Koulutuksen jälkeen osallistujat vastasivat palautelomakkeeseen. Palautteesta voitiin päätellä osallistujien olleen tyytyväisiä koulutukseen ja herätelleen ajatuksia. Palautteen perusteella koulutukselle asetetut tavoitteet saavutettiin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste