Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Positiivinen johtaminen Satakunnan hyvinvointialueella : Esihenkilöiden valmiuksia ja kokemuksia

Ranne, Karoliina (2025)

 
Avaa tiedosto
Ranne_Karoliina.pdf (1.565Mt)
Lataukset: 


Ranne, Karoliina
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025121034221
Tiivistelmä
Positiivinen johtaminen on noussut vastaukseksi työelämän haasteisiin, kuten työhyvinvoinnin ja palautumisen kehittämiseen sekä veto- ja pitovoimien vahvistamiseen. Nämä haasteet ovat nousseet esille myös Satakunnan hyvinvointialueella, joka toimii tämän opinnäytetyön kehittämisympäristönä.

Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvata Satakunnan hyvinvointialueen esihenkilöiden näkemyksiä ja kokemuksia positiivisesta johtamisesta sekä positiivisen johtamisen toteutumista Satakunnan hyvinvointialueella. Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää Satakunnan hyvinvointialueen esihenkilöiden ja organisaation valmiuksia positiiviseen johtamiseen sekä tukea niiden lisäämistä ja kehittämistä opinnäytetyön tuloksien myötä.

Tässä opinnäytetyössä käytettiin laadullista tutkimusmenetelmää. Opinnäytetyön tiedonkeruumenetelmänä toimi puolistrukturoitu teemahaastattelu, jonka tuottaman aineiston tavoitteena oli vastata tutkimuskysymyksiin. Kohdejoukkona oli Satakunnan hyvinvointialueen eri tasoilla organisaatiota ja eri vastuuyksiköissä toimivat esihenkilöt (n=8). Opinnäytetyön analyysimenetelmänä käytettiin laadullista sisällönanalyysiä, joka toteutettiin aineistolähtöisesti.

Haastattelujen perusteella voidaan todeta, että haastatelluilla esihenkilöillä oli erilaisia valmiuksia ja lähtökohtia positiiviseen johtamiseen. Käsitykset positiivisesta johtamisesta olivat myönteisiä. Kokemukset positiivisesta johtamisesta olivat pääsääntöisesti myönteisiä, mutta myös haasteita nousi esille. Jokainen haastateltava toteutti positiivista johtamista työssään esihenkilönä joko tietoisesti tai tiedostamattaan. Haastateltavilla esihenkilöillä oli runsaasti positiivisen johtamisen työkaluja käytössään. Positiivinen johtaminen ilmenee Satakunnan hyvinvointialueella positiivisena johtamisena esimerkin, myönteisten käytänteiden, vuorovaikutuksen ja yhteistyön, yksilöllisten vahvuuksien huomioimisen sekä myönteisten tunteiden ja ilmapiirin kautta. Aiemmat tutkimukset positiivisesta johtamisesta tukevat haastatteluissa esille nousseita asioita.

Haastatteluissa nousi esille myös esihenkilöiden toiveita ja kehitysehdotuksia organisaatiolle positiiviseen johtamisen tukemiseksi. Näitä olivat koulutukseen panostamisen positiiviseen johtamiseen liittyen, vertaistuen ja keskustelun merkitys, palautteen saamisen tärkeys sekä osallistamisen vaikutukset ja yhdessä tekeminen. Kehitysehdotuksena organisaatiolle ehdotetaan opinnäytetyön tulosten pohjalta osallistavan työpajan kehittämistä aiheeseen liittyen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste