Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

"En oo varmaan ikinä halunnut olla näin elossa" - TOSI-retriitin vaikutukset Tampereen korkeakouluopiskelijoiden hyvinvointiin

Pavas, Anniina (2025)

 
Avaa tiedosto
Pavas_Anniina.pdf (6.051Mt)
Lataukset: 


Pavas, Anniina
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025121034291
Tiivistelmä
Opinnäytetyö sai alkunsa kiinnostuksesta luonnon hyvinvointivaikutuksia sekä sosiaalialalla hyödynnettäviä luovia ja toiminnallisia menetelmiä kohtaan. Yhteys TOSI-hankkeeseen mahdollisti toimeksiantajan löytymisen ja työn aiheen rajaamisen. Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, miten Tampereen korkeakouluopiskelijoille suunnatut TOSI-retriitit vaikuttivat osallistujien hyvinvointiin.

Opinnäytetyö toteutettiin aineistolähtöisenä laadullisena tutkimuksena. Aineisto kerättiin kyselylomakkeilla, jotka oli rakennettu mallintamaan puolistrukturoitua haastattelurunkoa. Lisäksi aineistoa kerättiin havainnoinnin avulla. Aineisto analysoitiin induktiivisella sisällönanalyysillä, ja tutkimus eteni aineiston koodauksesta luokkien muodostamiseen ja tulosten tulkintaan.

Tulokset osoittivat, että retriitti vaikutti opiskelijoiden hyvinvointiin monipuolisesti. Keskeisiä esiin nousseita teemoja olivat yhteisöllisyyden kokemus, vahvistunut luontoyhteys, syventynyt itsetuntemus sekä arjesta irtaantumisen merkityksellisyys.

Johtopäätöksenä todettiin, että yksi retriitin merkittävimmistä tekijöistä on kokemus yhteisöllisyydestä ja yhdessä tekemisestä. Yksittäisillä aktiviteeteilla ei ole yhtä suurta merkitystä kuin sillä, että ne koetaan ja jaetaan ryhmän kesken. Lisäksi luonnosta saadut myönteiset vaikutukset ovat merkityksellisiä osallistujien hyvinvoinnille. Jatkotutkimukset voisivat syventää ymmärrystä siitä, miten retriittikonsepti vahvistaa yhteisöllisyyttä ja mitkä retriitin elementit ovat erityisen vaikuttavia tämän kokemuksen syntymisessä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste