Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Osallisuutta tukeva lyhytelokuva Mediapajalla

Vesanen, Jouni (2025)

 
Avaa tiedosto
Vesanen_Jouni.pdf (2.244Mt)
Lataukset: 


Vesanen, Jouni
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025120933979
Tiivistelmä
Osallisuutta tukeva lyhytelokuva Mediapajalla
Tässä taiteellista tutkimusta edustavassa opinnäytetyössä toteutettiin lyhytelokuvaprosessi Mediapajan asiakkaiden ja ohjaajien kanssa sekä selvitettiin heidän kokemuksiaan prosessista. Opinnäytetyön tarkoitus on kuvata Mediapajan asiakkaiden ja ohjaajien kokemuksia Mediapajalla toteutetusta lyhytelokuvaprojektista. Tavoitteena on tuottaa tietoa lyhytelokuvan hyödyntämismahdollisuuksista yhteisöllisyyden ja osallisuuden näkökulmasta. Tutkimuskysymys on: minkälaisia kokemuksia Mediapajan asiakkaille ja ohjaajille on syntynyt lyhytelokuvaprojektista yhteisöllisyyden ja osallisuuden näkökulmasta? Lyhytelokuvaprosessissa hyödynnettiin sosiaalipedagogista lähestymistapaa. Mediapajan asiakkaat osallistuivat käsikirjoituksen suunnitteluun, kuvauksiin ja leikkaukseen. Opinnäytetyössä hyödynnettiin laadullisia tutkimusmenetelmiä. Tutkimusaineisto kerättiin lyhytelokuvan ensiesityksen jälkeen teemahaastattelemalla lyhytelokuvaprosessiin osallistuneita Mediapajan asiakkaita ja ohjaajia. Aineisto analysoitiin teoriaohjaavalla sisällönanalyysilla.
Yhteisöllisyyttä osallistujat kuvasivat yhteistoimintana ja siihen liittyvinä yhteisyyden kokemuksina. Osallisuutta kuvattiin osallistumisen ja kuulumisen kokemusten kautta. Tulosten perusteella voidaan todeta, että sosiaalipedagogisen lyhytelokuvaprosessin avulla on mahdollista tuottaa osallistujille yhteisöllisyyden ja osallisuuden kokemuksia.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste