Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Ruokaviestintä varhaiskasvatuksessa, kouluissa ja ruokapalveluissa

Pentti, Fanny (2025)

 
Avaa tiedosto
Pentti_Fanny.pdf (3.501Mt)
Lataukset: 


Pentti, Fanny
2025
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025121536388
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön aiheena on varhaiskasvatuksen ja koulujen mediaviestintä, joka liittyy ruoan vastuullisuuteen, ruokahävikkiin ja ruokakasvatukseen. Aihe on ajankohtainen ja yhteiskunnallisesti merkittävä, sillä se tukee kestävän kehityksen tavoitteita ja edistää ekologisesti sekä sosiaalisesti vastuullisia toimintatapoja ruokaketjussa. Varhaiskasvatus ja koulut ovat keskeisiä ympäristöjä, joissa ruokakasvatus toteutuu arjessa, ja ruokapalvelut toimivat tärkeinä esimerkkeinä kestävän ruokakulttuurin vahvistamisessa.



Tutkimuksen tavoitteena oli selvittää, miten varhaiskasvatus, koulut ja ruokapalveluiden tuottajat viestivät ruoan vastuullisuudesta, ruokahävikistä ja ruoka kasvatuksesta verkkosivuilla ja sosiaalisessa mediassa sekä millaisella painotuksella nämä teemat esiintyvät. Tutkimus toteutettiin laadullisena sisällönanalyysina, jossa oli myös määrällisiä piirteitä. Aineistona käytettiin Hämeenlinnan alueen peruskoulujen ja päiväkotien sekä niiden ruokapalveluiden tuottajien omien verkkosivujen ja sosiaalisen median kanavien (Facebook, Instagram, TikTok ja YouTube) julkaisuja vuoden ajalta.



Tulosten mukaan kouluista 57 % löytyi verkkomediasta, ja ne olivat aktiivisia pelkästään sosiaalisessa mediassa. Päiväkodeista 21 % löytyi verkkomediasta, ja ne olivat kaikki yksityisiä toimijoita. Kaikilla näillä päiväkodeilla oli käytössään sekä verkkosivut että sosiaalisen median kanavia. Ruokapalveluiden tuottajista molemmat olivat aktiivisia sekä verkkosivuilla että sosiaalisessa mediassa. TikTok ja YouTube olivat kaikilla toimijaryhmillä vähiten käytettyjä kanavia. Varhaiskasvatuksen ja koulujen viestinnässä painottuivat ruokakasvatukseen liittyvät aiheet, mutta ruokahävikistä ei viestitty lainkaan. Ruokapalveluiden tuottajat olivat ainoa toimijaryhmä, joka viesti ruokahävikistä ja korosti ruoan vastuullisuutta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste