Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Yrityksen tuotekehitysprosessin määrittely ja käyttöönotto

Simonen, Antti (2015)

 
Avaa tiedosto
simonen_antti.pdf (1.226Mt)
Lataukset: 


Simonen, Antti
Satakunnan ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201505056166
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheena oli tutkia ja kehittää kohdeyrityksen tuotekehityksen prosessia. Tarkoituksena oli kehittää prosessista kaikkien tuotekehitystiimien yhteinen, tehokkaampi ja laadukkaampi tapa toimia. Tutkimus ja kehitystyö toteutettiin laadullisena toimintatutkimuksena kesän 2012 ja kevään 2015 välisenä aikana.

Tutkielman teoreettisessa osiossa käsiteltiin ohjelmistotuotantoa ja eri projektimalleja. Erityisesti keskityttiin ketteriin menetelmiin kuuluviin SCRUM- sekä Kanban -menetelmiin. Teoreettisessa osiossa käsiteltiin myös prosessin kehittämisen menetelmiä ja vaiheita.

Empiirisessä osiossa sovellettiin tutkimuksen teoreettisia menetelmiä kohdeyrityksen tuotekehityksen prosessin kehittämisessä. Osio käsitti sekä SCRUM- että Kanban -menetelmiin perustuvan prosessin kehittämisen, käyttöönoton ja seurannan.

Tuotekehityksen prosessin ongelmat kiteytyivät puutteellisiin tai muuttuviin vaatimusmäärittelyihin, testauksen ylikuormittumiseen sekä ohjelmistoprojektien aikatauluihin. Tutkimuksen tuloksena kumpikaan käytetyistä prosessimalleista ei tarjonnut suoria ratkaisuja kaikkiin kohdattuihin ongelmiin. Tuotekehitystiimeille luotiin yksi yhteinen prosessi, joka mahdollistaa monen ongelman ratkaisemisen. Ongelmien ratkaiseminen vaatii organisaatiossa käytettyä prosessia laajempia muutoksia.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste