Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Yksilölliset tavoitteet kehitysvammaisten henkilöiden työtoiminnassa ja vammaisten henkilöiden päivätoiminnassa

Tyrkkö, Saara (2026)

 
Avaa tiedosto
Tyrkko_Saara.pdf (1.011Mt)
Lataukset: 


Tyrkkö, Saara
2026
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202602193164
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää, miten kehitysvammaisten henkilöiden työtoiminnassa ja vammaisten henkilöiden päivätoiminnassa yksilöllisten tavoitteiden asettelu toteutetaan ja miten yksilöllisten tavoitteiden toteutuminen onnistuu konkreettisesti työ- ja päivätoiminnan arjessa. Opinnäytetyössä esitettyjä päätelmiä voidaan hyödyntää kehitysvammaisten henkilöiden työtoiminnan ja vammaisten henkilöiden päivätoiminnan kehittämiseen ja erityisesti yksilöllisten tavoitteiden prosessin kehittämiseen.
Opinnäytetyöhön liittyvä tutkimus toteutettiin monimenetelmällistä tutkimustapaa hyödyntäen. Aineiston keruussa käytettiin kyselytutkimusta. Kyselytutkimukseen tuli yhteensä 29 vastausta, joista 23 oli vastattu päivätoiminnan näkökulmasta ja 6 työtoiminnan näkökulmasta. Opinnäytetyön aineisto analysoitiin kehityskulun tarkastelun avulla. Kehityskulun tarkastelu mahdollistaa saman asian tutkimisen eri hetkissä. Kyselytutkimuksen tuloksissa havaittiin yksilöllisten tavoitteiden prosessi kehitysvammaisten henkilöiden työtoiminnassa ja vammaisten henkilöiden päivätoiminnassa. Yksilöllisten tavoitteiden prosessi alkaa yksilöllisten tavoitteiden asettelulla, josta se etenee yksilöllisten tavoitteiden toteuttamiseen ja lopuksi yksilöllisten tavoitteiden seurantaan. Työtoiminnan näkökulmasta vastanneiden ja päivätoiminnan näkökulmasta vastanneiden vastaukset analysoitiin erillisinä ja niitä vertailtiin toisiinsa. Työtoiminnan ja päivätoiminnan näkökulmasta vastanneiden vastauksissa havaittiin hyvin paljon samankaltaisuuksia.
Kyselytutkimuksen tulokset osoittivat, että kehitysvammaisten henkilöiden työtoiminnan ja vammaisten henkilöiden päivätoiminnan toimintayksiköissä asetetaan yksilöllisiä tavoitteita asiakkaille. Suurimmassa osassa yksiköistä näiden tavoitteiden toteutumista seurataan säännöllisesti. Vammaispalvelulain asettamat tavoitteet kehitysvammaisten henkilöiden työtoiminnalle ja vammaisten henkilöiden päivätoiminnalle ovat linjassa asiakkaille asetettujen yksilöllisten tavoitteiden kanssa. Kyselytutkimukseen vastanneista suurin osa kokee, että toimintayksikön resurssit riittävät tai riittävät osittain yksilöllisten tavoitteiden toteuttamiseen. Kyselytutkimuksen tulokset osoittivat, että yksilöllisten tavoitteiden prosessi tapahtuu kehitysvammaisten henkilöiden työtoiminnassa ja vammaisten henkilöiden päivätoiminnassa hyvin samalla tavalla.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste