Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

With My Heart to the World

Maijala, Marika (2025)

 
Avaa tiedosto
Maijala_Marika.pdf (230.2Kt)
Lataukset: 


Maijala, Marika
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202603083929
Tiivistelmä
Tämän kandidaatintutkielman aiheena on oma taiteellinen tutkimusmatkani. Sijoitan tutkimukseni autoteoreettisen ja fenomenologisen tutkimuksen kontekstiin. Lauren Fournierin määritelmän mukaan autoteoria on termi teoksille, jotka ylittävät olemassa olevat genrekategoriat ja tieteenalojen rajat ja kukoistavat kategorioiden välisissä marginaalitiloissa paljastaen siten tutkimuksen ja luovan työn kietoutumisen. Sekä autoteoriassa että fenomenologiassa henkilökohtainen, kehollinen kokemus on keskeistä tiedon kehittämisen kannalta. Tutkimuksessani pyrin selvittämään, millä tavoin elämäni ja taiteellisen tutkimukseni tarinat voidaan (uudelleen)yhdistää, ja voiko tämä paljastaa jotain olennaista taiteellisesta praktiikastani.

Tutkimuksessa keskityin viimeisiin neljään vuoteen, joiden aikana olen opiskellut maalausta Vapaassa taidekoulussa ja suorittanut kandidaatin tutkintoa NOVIA Yrkeshögskolanissa. Tutkimus lähti liikkeelle lapsuudestani, sivusi myös uraani ammattikuvittajana sekä viimeisintä psykoterapiajaksoani, joka on limittynyt ja lomittunut koulutukseeni. Pääasiallinen tutkimusmateriaalini ovat maalaukseni (toiminta) ja maalaukset (objektit), henkilökohtaiset päiväkirjani, opintopäiväkirjani Vapaasta taidekoulusta, keholliset kokemukseni ja tunteeni, keskustelut opettajieni kanssa sekä muiden taiteilijoiden taideteokset, kuten maalaukset, näyttelyt, elokuvat ja kirjat. Yksi olennainen lähde oli luokkatoverini Mirja Väyrysen kirjoittama opponointiteksti työstäni.

Tutkimukseni osoitti minulle, että maalaaminen on syvästi yhteydessä tunteisiini, henkilökohtaiseen historiaani ja kehooni. Maalaus on minulle vuorovaikutteinen prosessi, joka ylittää maalauksen fyysiset rajat ja kurottautuu maailmaan ajassa ja tilassa. Viitaten useisiin taideteoksiin totean, että hyvin henkilökohtaisista lähtökohdista kumpuavat teokset voivat olla polku jaettuun kokemukseen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste