Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Taajuusmuuttajan elinkaaren hallinta

Kotiranta, Lassi (2015)

 
Avaa tiedosto
Kotiranta_Lassi.pdf (1.224Mt)
Lataukset: 


Kotiranta, Lassi
Tampereen ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201505087026
Tiivistelmä
Opinnäytetyö tehtiin Tampereen Energiantuotanto Oy:n Naistenlahden voimalaitokselle. Työn tavoitteena oli tehdä Naistenlahti 2 -voimalaitoksen taajuusmuuttajien elinkaaren hallinta. Suunniteltua elinkaaren hallintaa pyritään soveltamaan muihin laitteistoihin samalla tavalla kuin sitä sovelletaan taajuusmuuttajiin.

Työssä käsiteltiin taajuusmuuttajaa laitteena yleisesti sekä tutkittiin ABB:n ja Vaconin valmistamia taajuusmuuttajia. Näiden kahden valmistajan taajuusmuuttajia tutkitaan laitteiden elinkaaren, elinkaaripalveluiden ja huollon osalta.

Elinkaariajattelussa pyritään ymmärtämään ja hallitsemaan laitteen valmistuksen ja käytön kokonaisvaikutuksia koko laitteen elinkaaren ajan. Elinkaariarvio alkaa laitteen suunnitteluvaiheessa ja loppu, kun laite poistetaan käytöstä. Tässä työssä selvitettiin taajuusmuuttajan käytön aikaista elinkaarta.

Työssä tarkasteltiin elinkaarivaiheesta toiseen siirtymisen ajankohtia sekä tehtiin selkeä huoltotaulukko, josta ilmenee tulevan huollon ajankohta ja tehtävä työ. Laitteistojen elinkaari jakautuu kolmeen eri vaiheeseen ja ne on nimetty niin, että niitä voidaan hyödyntää kaikissa laitteistoissa. Ensimmäisessä vaiheessa valmistajan laitteisto on sarjatuotannossa. Toisessa vaiheessa valmistaja on lopettanut laitteiston sarjatuotannon, mutta varaosien valmistamista laitteistoille jatketaan. Viimeisessä vaiheessa valmistajan laitetuki laitteistolle on päättynyt.

Tampereen Energiantuotanto Oy sai opinnäytetyöstä taulukoidun listan tulevien taajuusmuuttajahuoltojen, elinkaarivaiheesta toiseen siirtymisen ja uusimisen ajankohdista. Taulukkoa voidaan soveltaa muihin laitteistoihin elinkaarivaiheesta toiseen siirtymisen ja laitteistojen uusimisen ajankohtien osalta viemällä ne työnhallintaohjelmistoon.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste