Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Julkaisut
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Julkaisut
  • Näytä viite

Epäasiallinen kohtelu työhyvinvoinnin uhkana - ammattikorkeakouluopettajien kokemuksia häirinnästä ja työpaikan psyykkisestä turvallisuudesta

Salminen, Karoliina; Kivirinta, Mervi (2025)

 
Avaa tiedosto
Puheenvuoro 51_saavutettava.pdf (1.136Mt)
Lataukset: 


Salminen, Karoliina
Kivirinta, Mervi
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2025
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:ISBN:978-952-493-454-1
Tiivistelmä
VUODEN 2024 opetusalan työolobarometrin mukaan ammattikorkeakoulun opetushenkilöstöstä 14 prosenttia on kokenut vakavaa ja toistuvaa epäasiallista kohtelua tai kiusaamista.

Tämä tutkimusraportti perustuu alkujaan pro gradu -tutkielmaa varten tehtyyn kyselyyn, johon osallistui 153 ammattikorkeakoulun opettajaa. Tulosten mukaan 16 prosenttia vastaajista ilmoitti tulleensa kohdelluksi epäasiallisesti toistuvasti. Puolet vastaajista kertoi, että heidän työpaikallaan esiintyy epäasiallista kohtelua. Kyselyn mukaan epäasiallisen kohtelun tekijöitä ovat työtoverit, esihenkilöt ja opiskelijat. Vastausten perusteella ikä tai työkokemus eivät vaikuta siihen, kuka joutuu epäasiallisen kohtelun kohteeksi. Sen sijaan naiset ilmoittivat kokeneensa epäasiallista kohtelua useammin kuin miehet. Yleisimmät epäasiallisen kohtelun muodot ovat mitätöinti, väheksyvä puhe, arvostelu ja toimimaton yhteistyö.

Työpaikan ihmissuhteilla on merkittävä vaikutus työhyvinvointiin. Epäasiallista kohtelua kokeneet pitivät luonnollisesti työympäristön henkistä turvallisuutta huonompana ja kokivat ihmissuhteiden heikentävän työhyvinvointiaan. Tästä huolimatta lähes kaikki kyselyyn vastanneet, epäasiallista kohtelua kokeneet ilmoittivat saaneensa eniten tukea työkavereiltaan. Heillä oli työpaikallaan vuorovaikutussuhteita, jotka vaikuttavat myönteisesti työpaikan ilmapiiriin.


Viittaaminen

Salminen, K., & Kivirinta, M. (2025). Epäasiallinen kohtelu työhyvinvoinnin uhkana - ammattikorkeakouluopettajien kokemuksia häirinnästä ja työpaikan psyykkisestä turvallisuudesta. (Diak Puheenvuoro 51). Diakonia-ammattikorkeakoulu. http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-493-454-1

Kokoelmat
  • Julkaisut
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste