Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Päiväkirjadokumentti Informaatioähky: henkilökohtainen kerronta henkilökohtaisessa päiväkirjadokumentissa ja somejournalismissa

Kolehmainen, Salla; Voutilainen, Julia (2026)

 
Avaa tiedosto
Kolehmainen_Salla_Voutilainen_Julia.pdf (1.066Mt)
Lataukset: 


Kolehmainen, Salla
Voutilainen, Julia
2026
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202605049082
Tiivistelmä
Opinnäytetyön kirjallisessa osuudessa perehdyttiin henkilökohtaiseen kerrontaan osana henkilökohtaista päiväkirjadokumenttia ja somejournalismia. Työn tavoitteena oli selvittää, miten henkilökohtaista kerrontaa voi hyödyntää henkilökohtaisen päiväkirjadokumentin tuotannossa ja somejournalismissa. Tavoitteeksi muodostui myös tarkastella millaisia mahdollisuuksia ja haasteita henkilökohtaisen kerronnan käyttäminen asettaa journalistisessa kontekstissa erityisesti sosiaalisen median alustoilla.

Tarkastelun lähtökohtana toimi tämän opinnäytetyön toiminnallinen tuotos, joka on noin 20 minuuttia pitkä henkilökohtainen päiväkirjadokumentti Informaatioähky. Tuotoksessa tekijät sovelsivat ja yhdistivät perinteisen henkilökohtaisen dokumentin ja sosiaalisen median journalististen videoiden henkilökohtaisen kerronnan piirteitä. Opinnäytetyön toiminnallisen osuuden kautta tekijät pyrkivät kehittämään omaa osaamistaan monipuolisesti dokumentin tuotantoprosessissa. Toimittajalta usein vaaditaan kykyä hallita jutun tuotantoprosessi ideasta julkaisuun saakka, sekä valmiutta toimia kameran edessä ja takana. Samalla tekijät harjoittivat työelämässä vaadittua moniosaajuutta ja itsenäistä työskentelyotetta.

Tietoperustan teoriaa sovellettiin opinnäytetyön tuotoksen, henkilökohtaisen päiväkirjadokumentin tuotannon eri vaiheissa. Opinnäytetyön kolmannessa luvussa avattiin tekijöiden dokumenttielokuvan tuotantoa vaiheittain ja perusteltiin tehtyjä valintoja. Luvussa kuvattiin erilaisia journalistisia prosesseja, joita tuotannon aikana käytettiin. Siinä myös eriteltiin, miten henkilökohtainen kerronta näkyy henkilökohtaisen päiväkirjadokumentin tuotannossa.

Opinnäytetyö auttaa lukijaa hahmottamaan ja perustelemaan henkilökohtaisen kerronnan käyttöä henkilökohtaisessa dokumentissa ja somejournalismissa teorian ja käytännön näkökulmista.

Keskeisinä johtopäätöksinä opinnäytetyölle voidaan pitää henkilökohtaisen kerronnan olevan tunnistettavissa nykyajan somejournalismissa. Toimittajan ammatillinen ja henkilökohtainen rooli liittyvät henkilökohtaisen kerronnan kautta toisiinsa. Henkilökohtainen kerronta voi toimia mahdollisena keinona tavoittaa samaistuttavuudella ja lähestyttävällä kerronnalla etenkin nuorta yleisöä sosiaalisen median alustoilta. Toimittajan tulee käyttää henkilökohtaista kerrontaa kuitenkin perustellusti. Yleisön tulee osata erottaa toimittajan mielipiteet kerrottavasta tai uutisoitavasta asiasta, jotta tiedonvälitys on totuudenmukaista ja vastaa journalismin keskeisiä periaatteita.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste