Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Pori toisin silmin : miten ulkomaalaistaustaisen haastateltavan kielitaito vaikuttaa juttusarjan tekoon

Virtanen, Ina (2015)

 
Avaa tiedosto
Virtanen_Ina.pdf (162.6Kt)
Lataukset: 


Virtanen, Ina
Turun ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201505117352
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni kirjallinen osa selvittää, miten ulkomaalaistaustaisen haastateltavan kielitaito vaikuttaa radiossa esitettävän juttusarjan tekoon. Tutkimus kertoo, onko juttusarjan tekeminen hankalampaa, kun haastateltavat eivät puhu täysin sujuvaa suomen kieltä ja ovat lähtöisin eri kulttuureista. Tarkastelen kriittisesti työskentelytapojani juttusarjan edistymisen ja lopputuloksen kannalta.

Hyvä juttusarja herättää kuuntelijan mielenkiinnon ja antaa kuulijalle uusia ajatuksia. Omalla juttusarjallani halusin luoda positiivisia mielikuvia kaupunkilaisille maahanmuuttajia kohtaan, sillä etenkin Porissa maahanmuuttajien määrä on noususuhdanteessa.

Haastattelu on toimittajan työn keskeisimpiä tiedonhankintatapoja. Yksi tärkeimpiä seikkoja on löytää oikea haastateltava. Haastatteluun täytyy valmistautua huolellisesti tiedonhankinnalla ja ennakkohaastattelulla. Omien havaintojeni perusteella maahanmuuttajien haastatteluissa vaaditaan enemmän valmistautumista haastattelun tekemiseen kuin normaalisti. Mahdolliset ongelmat kielen kanssa, sekä mahdollisesti tavallisesta poikkeavat toimintatavat haastattelijan työssä tekevät haastattelutilanteesta erilaisen.

Juttusarjaani varten haastattelin neljää nykyistä Suomessa asuvaa maahanmuuttajaa, jotka ovat muutamia vuosia sitten päätyneet Poriin asumaan eri maista ja mantereilta. Kaikkien haastateltavien kielitaito on erilainen. Eroavaisuudet toivat erinäisiä haasteita haastattelun onnistumiseen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste