Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sähköstimulaation käyttöönotto elektiivisesti leikatun polvipotilaan primäärivaiheen fysioterapiassa : kehittämishanke

Seikkula, Valpuri (2015)

 
Avaa tiedosto
Seikkula_Valpuri.pdf (745.2Kt)
Lataukset: 


Seikkula, Valpuri
Turun ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201505117335
Tiivistelmä
Opinnäytetyö on tehty kehittämishankkeena VSSHP/TYKS:n asiantuntijapalveluiden ja TULES – toimialoille. Tavoitteena oli työssäoppimisen kautta laajentaa ja palauttaa erikoisosaamista sähköstimulaation (EMS) käytöstä ortopedisten potilaiden parissa työskentelevien fysioterapeuttien toimesta. Kehittämistiimiin kuului seitsemän fysioterapeuttia, jotka työskentelevät Kirurgisessa sairaalassa eri vaiheissa post-operatiivisten potilaiden primäärivaiheen kuntoutusta. Keskeisenä kysymyksenä on selvittää, mikäli kehittämistiimin jäsenet kokevat EMS:n jatkossa säännöllisesti käytettävänä fysioterapiamenetelmänä muiden menetelmien ohella.
Hankkeessa otettiin kokeilukäyttöön EMS-laite muun akuuttivaiheen fysioterapian ohella aikuisten, elektiivisesti leikattujen polvipotilaitten kuntoutuksessa. EMS-laitetta käytettiin tehostamaan polvileikkauksen jälkeistä etureiden lihasten toimintaa toteutettuna joko potilaan ollessa vuodeosastolla, poliklinikkakäynnillä tai kotiin lainattuna omaharjoittelussa. Kontrollointi tapahtui normaalin leikkauksen jälkeisen protokollan mukaisesti, tarvittaessa ylimääräinen käynti järjestäen.
Hanke on toteutettu laadullisen tutkimuksen periaattein ja osallistavaa toimintatutkimusmallia mukaillen. Aineisto on kerätty WbroPol – kyselyllä sekä tallennetuin ryhmähaastatteluin ja käsitelty sisällönanalyysin mukaan. Ryhmähaastattelut on litteroitu analysoinnin helpottamiseksi.
Kehittämistiimiläiset olivat tyytyväisiä kokeilun tulokseen kokien sähköstimulaation jäävän jatkossakin käyttöön. EMS ei ole asiana uusi, jäänyt vaan enimmäkseen käyttämättä. Toiminta herätti kiinnostusta myös fysioterapiayksikön kollegoissa ja muussa ammattikunnassa Kirurgisessa sairaalassa. Koko fysioterapiayksikön koulutus on sovittuna toiminnan edelleen laajentamisen tähdäten.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste