Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Opinto-ohjauksen kehittäminen lastensuojeluyksiköissä sijaitsevissa kouluyksiköissä : Sedun hakijapalveluiden ja kouluyksiköiden välinen yhteistyö nuorten ammatillisiin opintoihin hakeutumisessa

Räty, Heli (2026)

 
Avaa tiedosto
Raty_Heli.pdf (647.2Kt)
Lataukset: 


Räty, Heli
2026
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2026051913834
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää lastensuojeluyksikköjen kouluyksiköissä perusopetuksessa opiskelevien ja työskentelevien kokemuksia ja toiveita opinto-ohjauksesta. Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää, miten Sedu Hakijapalvelut voi tukea perusopetuksen opinto-ohjaajan työtä, kun oppilas pohtii alavalintaa, tutustuu ja hakeutuu ammatillisiin opintoihin. Tarve tällaiseen kehittämiseen on tuli perusasteen opoilta ja Sedu Hakijapalveluilta. Taustalla oli useita lastensuojeluyksikön kouluyksikön oppilaiden tekemiä epärealistisia tai vääriä hakeutumisia ammatillisiin koulutuksiin.

Opinnäytetyö oli laadullinen tutkimus, jossa menetelmänä käytettiin puolistrukturoitua teemahaastattelua. Teemahaastattelut tehtiin neljässä eri ryhmässä. Ryhmiin osallistui kerrallaan 3–4 henkilöä. Osallistujat olivat oppilaita, opettajia, ohjaajia ja opinto-ohjaajia. Haastatteluihin osallistui yhteensä 9 henkilöä. Opinnäytetyön tekijä osallistui itse jokaiseen ryhmään haastattelijana.

Tutkimuksen keskeisenä tuloksena todettiin, että lastensuojeluyksikön opinto-ohjaus tarvitsee lisäresurssia, ammatillisesta koulutuksesta ajankohtaista tietoa ja yksilöllisiä tutustumisia ammatilliseen koulutukseen. Sedu Hakijapalveluiden urasuunnittelija voi auttaa lastensuojeluyksikön kouluyksikön opinto-ohjausta omalta osaltaan eri tavoin, kuten suunnittelemaan tutustumisia ammatilliseen koulutukseen ja osallistumaan ohjaustilanteisiin työpariksi perusopetuksen opinto-ohjaajalle.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste