Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

MIKKELIN ALUEEN VESIOSUUSKUNTIEN YHTEISHALLINNOINNIN SELVITYSTYÖ

Kääriäinen, Martti (2015)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
Kaariainen_Martti.pdf (2.609Mt)
Lataukset: 


Kääriäinen, Martti
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2015
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201505198787
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää Mikkelin kaupungin Maaseutu- ja tielautakunnan toimeksiantona Mikkelin kaupungin alueen vesiosuuskuntien halukkuus yhteishallinnoinnin järjestämiseen eri toimintamallien pohjalta. Toimintamalleja verrattiin Annina Takalan tekemään ”Vesiyhtymien toiminnan kehittäminen” raportin mukaisiin yhteistyömalleihin ja niiden yhdistelmiin. Samalla kartoitettiin vesiosuuskuntien nykytila, niin talouden kuin teknisten toimintojen osalta.
Vesiosuuskuntien nykytilan arvioinnissa käytettiin pohjana Vesi- ja Viemärilaitos-yhdistyksen monistesarjaa nro 22 - ”Vesihuoltolaitoksen tilan itsearviointimittaristo” – Paul Silfverberg. Mittariston mukainen kyselykaavake lähetettiin kaikille kyselyyn mukaan lähteneille vesiosuuskuntien hallituksille. Lisäksi kyselyä täydennettiin erillisellä kyselykaavakkeella. Tieto saatiin kootuksi vesiosuuskuntiin suunnatun haastattelun ja henkilökohtaisten käyntien avulla. Vesiosuuskuntien nykytilan kyselytulokset ja yhteishallinnoinnin eri toimintamallit esiteltiin kaikille vesiosuuskuntien hallituksille erikseen ja lisäksi kaikille vesiosuuskunnille tarkoitetussa yhteisessä tilaisuudessa. Tämän jälkeen vesiosuuskuntien halukkuus yhteishallinnoinnin järjestämiseen kartoitettiin kirjallisen mielipidekyselyn avulla.
Selvitystyön tuloksena oli, että yhteishallinnointi ei toistaiseksi kiinnosta vesiosuuskuntien enemmistöä. Nykytilakartoituksen tuloksena oli, että Mikkelin kaupungin alueen vesiosuuskunnat tulevat toimeen taloudellisesti myös jatkossa. Teknisten toimintojen osalta haasteita on jatkossakin, mutta tietoa ja koulutusta tarvitaan. Koulutus järjestetään yhdessä viranomaisten kanssa vesiosuuskuntien yhteisten ”osuuskuntailtojen” tai vesiosuuskuntapäivien yhteydessä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste