Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Haja-asutusalueiden jätevesihankkeet 2004–2014

Tammisto, Mika (2015)

Avaa tiedosto
Tammisto_Mika.pdf (978.3Kt)
Lataukset: 


Tammisto, Mika
Hämeen ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015061313319
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön toimeksiantaja oli Hämeen ammattikorkeakoulu. Opinnäytetyö kuuluu osana Uudenmaan liiton koordinoimaan VEDET-hankkeeseen ja tarkemmin haja-asutusalueiden vesihuollon HAJAVESI-hankkeen esiselvitysvaiheeseen. HAJAVESI-hankkeen esiselvitysvaihe kartoittaa niitä keskeisiä toimia, joita haja-asutusalueen jätevesihuollon ja suunnittelun ja hallinnan tueksi on tehty Uudenmaan, Hämeen ja Päijät-Hämeen alueilla.

Tämän työn ensisijaisena tarkoituksena oli koostaa haja-asutusaleilla jo toteutettujen jätevesiselvitysten ja tutkimusten tuloksia ja kokemuksia sekä pyrkiä tulosten pohjalta antamaan suosituksia tulevaisuuden jatko-toimiksi. Työn painotus on paikkatietotyövälineiden tarjoamissa mahdollisuuksissa haja-asutusalueen jätevesihuollon kehittämisen tueksi. Tietolähteenä on käytetty alan julkaisuja ja hankeraportteja.

Työn teoriaosuudessa käsitellään haja-asutusalueen jätevesihuoltoon liittyvää lainsäädäntöä ja paikkatietoa vesihuollon näkökulmasta sekä koostetaan olennaisia haja-asutusalueiden jätevesihuollon kehittämiseksi tehtyjä selvitys-ja tutkimustuloksia. Teoriaosuutta täydennettiin asiantuntija-kyselyillä saatujen johtopäätösten vahvistukseksi.

Haja-asutusalueiden jätevesihuoltoon liittyvää erityyppistä tutkimusta on tehty paljon ja tutkimuksista on saatua runsaasti tietoa, mutta sen hallinnointi on huonosti keskitettyä. Ideaalitilanteessa paikkatietopohjaiset tiedonhallintajärjestelmät voisivat ohjata kaikkea haja-asutuksen jätevesiasioihin liittyvää, suunnittelua, kehittämistä ja tiedotusta. Ongelmana ovat kuitenkin kuntien erilaiset lähtökohdat, resurssit ja suhtautuminen asioiden kehittämiseen. Asioiden kehittämiseksi tarvittaisiin keskitettyä paikkatietopohjaista tiedonhallintajärjestelmää, jotta asiaan liittyvä tieto olisi helposti viranomaisten, kiinteistönomistajien ja alan toiminnanharjoittajien saatavilla.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste