Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Kehittämissuunnitelma patikkareitille Tammelan Liesjärven alueelle : Perheille, joilla on alle kouluikäisiä lapsia

Lehto, Eija-Liisa (2015)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
Lehto Eija-Liisa.pdf (12.39Mt)
Lataukset: 


Lehto, Eija-Liisa
Hämeen ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015061613445
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön aiheena oli laatia kehityssuunnitelma ja karttoja Tammelan Liesjärvellä oleviin patikkareitteihin. Työn toimeksiantaja oli Tammelan kunta, Hämeen ammattikorkeakoulun kunnille suuntaaman Innovaattorihankkeen innoittamana. Suunnitelman kohderyhmänä olivat lapsiperheet, joissa on alle kouluikäisiä lapsia. Nykyiset reitit ovat liian pitkiä, jotta pienet lapset jaksaisivat niitä kulkea.

Reitit valittiin maastokäyntien perusteella. Kartat piirrettiin ArcGIS-ohjelmistolla GPS-laitteella tallennetuista aineistoista. Apuna käytettiin lisäksi matkapuhelimeen asennettua ilmaisohjelmaa. Asiantuntijat Metsähallituksesta, Hämeen liitosta ja luontopalveluyrittäjät auttoivat hahmottamaan oleellisimmat patikointireitteihin liittyvät haasteet.

Luonnon virkistyskäyttö on nouseva trendi. Mikäli luonnossa liikkuminen aloitetaan jo varhaislapsuudessa, tulee siitä luonteva osa elämää. Jos olisi enemmän pituudeltaan sopivia reittejä, tulisiko lapsiperheiden lähdettyä luontoon useammin?

Tämän työn tavoitteena oli saada lisää lyhyitä rengasreittejä Liesjärven alueelle. Työn tuloksena syntyi kahteen kohteeseen tehdyt reittiehdotukset. Siltalahteen tehtiin kolme eri reittiehdotusta ja Soukonkorpeen yksi ehdotus. Ne esitellään liitteessä nykyisin reittilinjauksin, minkä lisäksi uusia rei-tin osia ja kehitysehdotuksia on lisätty reiteille. Reitit on valittu siten, että ne palvelisivat nykyistä paremmin lapsiperheitä.

Työssä teoriaosuutena on ympäristökasvatus ja luontokokemus kolmella eri tasolla. Aluksi avataan ympäristökasvatuksen käsitettä. Sitten käsitellään luonnon vaikutuksia ihmisen terveyteen, luontokokemusta ja miten luon-nossa liikkuminen voi edistää lapsen kehitystä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste