Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Hoitohenkilökunnan kokemuksia hoitokertomuksen käytöstä Etelä-Savon sairaanhoitopiirissä

Turunen, Nina; Peippo, Malla (2015)

 
Avaa tiedosto
Peippo_Malla_Turunen_Nina.pdf (1.854Mt)
Lataukset: 


Turunen, Nina
Peippo, Malla
Mikkelin ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015062213663
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvata hoitohenkilökunnan kokemuksia hoitokertomuksen (HOKE) käytöstä ja rakenteisesta kirjaamisesta Etelä-Savon sairaanhoitopiirissä. Tavoitteena oli löytää kehittämisehdotuksia rakenteiseen kirjaamiseen ja HOKE:n käyttöön. Etelä-Savon sairaanhoitopiirissä ei ole aikaisemmin kartoitettu kokemuksia HOKE:n käytöstä yhtä laajasti, minkä vuoksi opinnäytetyö oli tarpeellinen.

Opinnäytetyö toteutettiin määrällisenä eli kvantitatiivisena tutkimuksena. Aineisto kerättiin ja analysoitiin sähköisen Webropol-ohjelman avulla. Strukturoitujen kysymysten lisäksi kyselyn lopussa oli kaksi avointa kysymystä, jotka analysoitiin sisällönanalyysillä. Tutkimus toteutettiin neljässä eri yksikössä Etelä-Savon sairaanhoitopiirissä. Tutkimus kohdennettiin hoitohenkilökunnalle eli tässä tutkimuksessa sairaanhoitajille, lähihoitajille, perushoitajille ja mielenterveyshoitajille. Kyselyyn osallistui 37 hoitohenkilökunnan jäsentä arvioidusta kohderyhmän 80 hoitajasta. Täten vastausprosentiksi muodostui 46.

Tutkimuksen tulosten mukaan HOKE:n käyttöön liittyvään koulutukseen oltiin tyytyväisiä. Yli puolet vastaajista luotti HOKE:n toimivuuteen ja piti sen käytettävyyttä hyvänä. Kirjaamiseen kuluvan ajan on koettu vähenevän ajan kuluessa, mutta kirjaamisen tulisi olla vieläkin nopeampaa. Kirjaamisen koettiin pääosin olevan yhtenäistä. Mallihoitosuunnitelmia käytettiin kirjaamisen apuna, ja ne yhtenäistivät kirjaamista. Osa vastaajista koki hoitotyön yhteenvedon laatimisen vaikeana ja osa helppona. Rakenteinen kirjaaminen koettiin helppona ja toimivana. Yli puolet vastaajista koki, että hoitotyön yhteenvedon laatimiseen kuluu liikaa aikaa. Kaiken kaikkiaan kirjaamisen koettiin kehittyneen monella osa-alueella HOKE:n myötä.

Tulevaisuudessa tämä tutkimus olisi mahdollista suorittaa laajemmalle kohderyhmälle tai toteuttaa uudelleen tietyn ajan kuluttua, jolloin tutkimusten tuloksia voitaisiin verrata keskenään.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste