Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Johtoryhmän kehittämistehtävä Satakunnan käräjäoikeudessa

Kangasniemi, Marjut (2015)

 
Avaa tiedosto
KangasniemiMarjut.pdf (334.0Kt)
Lataukset: 


Kangasniemi, Marjut
Satakunnan ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015071513855
Tiivistelmä
Tämän tutkimuksen tavoitteena oli tutkia Satakunnan käräjäoikeuden johtoryhmän toimintaa ja saada sen kautta johtamiskulttuuria avoimemmaksi ja enemmän henkilöstöä osallistavammaksi. Ajatus tutkimukseen tuli viraston päälliköltä, laamannilta. Tavoitteena oli, että vuoropuhelu henkilöstön ja johdon välillä lisääntyy ja kehittyy sekä viraston johtamista voidaan kehitettää kokonaisuutena. Johtoryhmän roolia oli tarkoitus syventää ja laajentaa tiedonvälityskanavasta monitasoisesti ja luovasti työskentelevän osaamistiimin suuntaan. Sen myötä myös henkilöstö voisi kokea johtoryhmän työskentelystä olevan itselleen hyötyä. Kehittämistyön tuotoksena oli luoda sellainen yhtenäinen toimintatapa, jossa johtoryhmän pelisäännöt ovat selkeät, johtoryhmä kykenee avoimesti reflektoimaan omaa toimintaansa perustehtävän ja yhteistyön näkökulmista ja vuorovaikutus on avointa ja toisia kunnioittavaa.

Tutkimus tehtiin laadullisena tutkimuksena. Teemoina tutkimuksessa olivat johtoryhmä ja osallistava johtaminen. Lisäksi teoriaosuudessa käsitellään jaettua johtajuutta sekä valmentavaa johtajuutta silloin, kun se on ollut tarpeellista kehittämistyön kannalta.

Tutkimuksellisessa osuudessa lähetettiin sähköpostikysely 26 Suomen käräjäoikeuden laamannille tarkoituksena saada vertailutietoa muiden virastojen johtoryhmistä. Lisäksi oman viraston henkilökunnalle lähetettiin sähköpostikysely, jotta saadaan selville heidän ajatuksensa nykytilanteesta ja mahdolliset kehittämisehdotukset. Lopuksi johtoryhmän jäsenet teemahaastateltiin.

Tutkimuksen perusteella virastolle tehtiin kehittämisehdotus, jonka avulla henkilöstön osallistamista voidaan parantaa. Virastossa ollaan jo otettu käyttöön toimia, jotka mahdollistavatkin henkilöstön osallistamisen. Kehittämisehdotuksessa keskityttiin tiedottamiseen, vuorovaikutukseen sekä johtoryhmän toiminnan tehostamiseen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste