Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Nuoret kesätyöntekijöinä viheralan hoitotöissä

Ahoniemi, Sari (2015)

 
Avaa tiedosto
Ahoniemi_Sari.pdf (825.1Kt)
Lataukset: 


Ahoniemi, Sari
Hämeen ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015091114536
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tilaaja Lännen Kiinteistöpalvelu Oy työllisti kesällä 2014 yhteensä 39 peruskoulun päättänyttä nuorta viheralan hoitotöihin. Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli tutkia mitä he viheralasta ajattelevat, mikä siinä viehättää ja mikä ei. Tavoitteena oli selvittää, miten esimies pystyy vaikuttamaan nuorten motivaation käyttäytymisellään ja perehdyttämisel-lään. Viheralan hoitotöiden lisäksi nuoret opettelivat työelämätaitoja, mitä käsitellään myös opinnäytetyössä.

Viitekehys muodostuu lähdeteoksista, tutkimuksista ja tilastoista, jotka käsittelevät nuorten suhdetta työelämään ja nuoria tukevaan esimiestyöhön. Lisäksi viitekehykseen kuuluu nuorille jaettu perehdytysopas ja nuoriin työntekijöihin kohdistuvat lait. Opinnäytetyö on laadullinen tutkimus ja tutkimusmenetelminä käytettiin haastatteluja ja kyselyitä.

Nuoret suhtautuivat viheralaan positiivisesti, mutta harvan kiinnostus alaa kohtaan kasvoi kesätyöjaksonsa aikana. Työkokemuksen jälkeen he arvos-tivat enemmän viheralan työntekijöitä ja huoliteltua ympäristöä. Monille se oli silmiä avaava kokemus. Työhön perehdyttäessä nuoret arvostivat selkeitä ohjeita ja sitä, että ohjaaja näytti työtehtävän ensin itse. Esimiehen on hyvä olla helposti lähestyttävä, jotta nuoren on helppo kysyä jos mieltä askarruttaa jokin. Työtehtävistä erityisesti kitkeminen jäi nuorten mieleen niin hyvässä kuin pahassakin. Sääolosuhteet vaikuttivat osaltaan nuorten työmotivaatioon. Monen nuoren mielestä työjaksossa parasta oli hyvä työ-porukka ja työilmapiiri. Esimiehen tehtävä on edesauttaa positiivista työ-ilmapiiriä kannustaen ja pitää huoli, että ketään ei jätetä ulkopuolelle.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste