Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Ikääntyneiden miesleskien kokemuksia leskeksi jäämisen vaikutuksista, surusta selviytymisestä ja Lappeenrannan Palvelukeskussäätiön Leskien tukitoiminnasta

Mikola, Tuomas; Ahokainen, Anssi; Laurikainen, Joona (2015)

 
Avaa tiedosto
Mikola_Tuomas.pdf.pdf (674.6Kt)
Lataukset: 


Mikola, Tuomas
Ahokainen, Anssi
Laurikainen, Joona
Saimaan ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015092814937
Tiivistelmä
Huoltosuhteen kasvamisen ja eliniän pidentymisen seurauksena ikääntyneiden leskien määrä on aikaisempaa suurempi ja leskenä myös eletään aikaisempaa pidempään. Hoitotyön ammattilaisten on tunnettava leskeksi jäämisen vaikutukset ikääntyneiden terveyteen ja elämään ja osattava huomioida leskien erityistarpeet. Sairaanhoitajien ja muiden hoitoalan ammattilaisten leskeyttä koskevan osaamisen tulee perustua tutkittuun tietoon, jotta ikääntyneiden leskien kohtaaminen olisi mahdollisimman taitavaa.

Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvata leskeyden vaikutuksia ikääntyneiden miesleskien fyysiseen ja psyykkiseen terveyteen ja sosiaaliseen elämään. Tarkoitus oli myös selvittää ikääntyneiden miesleskien tuen tarvitsemisen erityispiirteitä. Lisäksi työelämälähtöisenä tavoitteena oli osoittaa Lappeenrannan Palvelukeskussäätiön Leskien tukitoiminnan tarpeellisuus ja hyödyllisyys.

Opinnäytetyön aineisto kerättiin ryhmähaastattelulla. Haastatteluun osallistui kahdeksan Lappeenrannan Palvelukeskussäätiön Leskien tukitoimintaan osallistunutta ikääntynyttä miesleskeä. Haastattelut toteutettiin tammikuussa 2015 kahdessa osassa. Haastattelut nauhoitettiin, litteroitiin ja analysoitiin induktiivisella sisällönanalyysillä.

Opinnäytetyön tulosten mukaan leskeytyminen oli aiheuttanut miehille joitakin fyysisiä oireita, muttei ollut vaikuttanut suuresti leskien mahdollisiin sairauksiin. Psyykkisinä vaikutuksina leskeytyminen oli aiheuttanut stressiä ja läheisyyden puutetta. Leskeksi jääminen oli aiheuttanut haastatelluilla ystävien kaikkoamista, ja leskeksi jäämisestä puhuminen oli ollut vaikeaa. Lesket olivat tarvinneet surusta selviytymisessä erityisesti läsnä olevaa tukea, ja tärkeimmät tukijat olivat olleet omat lapset. Leskien tukitoiminta oli tarjonnut miehille vertaistukea ja keskusteluseuraa. Lesket olivat kokeneet toiminnan hyödylliseksi ja tarpeelliseksi ja olivat tyytyväisiä toiminnan järjestelyihin.

Jatkotutkimusaiheet voisivat liittyä ammattilaisten näkökulmaan leskien kohtaamisessa tai miesleskien mahdollisuuksiin järjestää vertaistukitoimintaa itsenäisesti.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste