Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Järvi-Pohjanmaan ruokahuollon valmiussuunnitelma

Niemitalo, Anni (2015)

 
Avaa tiedosto
valmis.pdf (650.0Kt)
Lataukset: 


Niemitalo, Anni
Seinäjoen ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015101015314
Tiivistelmä
Valmiuslaki (L 29.12.2011/1552) velvoittaa kunnat huolehtimaan mahdollisimman häiriöttömästä toiminnasta myös poikkeusoloissa. Tämä tapahtuu valmiussuunnitelmin ja etukäteisvalmisteluin. Valmiusvelvoite koskee kaikkia kunnan palvelujärjestelmiä, myös ruokapalveluita. Ruokapalveluiden valmiussuunnittelu perustuu olemassa olevaan keittiöverkkoon ja sen organisaatioon. Valmiussuunnittelua kunnassa johtaa ja siitä vastaa viime kädessä kunnanhallitus, joka velvoittaa kunnan toimialat varautumaan. (HVK 2008, 2–7.)
Järvi-Pohjanmaan yhteistoiminta-alueeseen kuuluu kolme kuntaa, Alajärvi, Soini ja Vimpeli, joilla on yhteinen palvelutuotanto. Yhteistoiminta-alue on perustettu vuonna 2009. Sen ruokapalveluille ei ole tehty valmiussuunnitelmaa. Yleinen yhteistoiminta-alueen valmiussuunnitelma on laadittu vuonna 2011. Työn tarkoituksena oli laatia valmiussuunnitelma Järvi-Pohjanmaan yhteistoiminta-alueen ruokahuollolle. Tehtävä on lakisääteinen ja sen vuoksi tärkeä.
Varsinaisessa suunnitelmassa kartoitettiin ensin keittiöverkko, keittiöiden olemas-sa olevat resurssit eli työntekijät, koneet ja laitteet. Seuraavaksi kirjattiin tehosta-mistoimenpiteitä ja ruokahuollontyöntekijöiden hälytyssuunnitelma häiriötilanteiden varalle. Laadittiin perushuoltotason ruokalista energiatasoille 2800 kcal ja 2000 kcal. Suunnitelmaan haastateltiin veden, sähkön ja lämmön toimittajia sekä jätehuollon järjestäjiä heidän varautumisestaan. Elintarvikkeiden osalta laadittiin taulukko, jossa on lähiseudun tuottajien yhteystiedot.
Viime vuosina kuntien ruokapalveluita on uudelleenjärjestetty, tehostettu, keskitetty ja ulkoistettu. Muutoksesta on tullut jatkuvaa, mikä asettaa omat haasteensa myös valmiussuunnittelulle.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste