Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Asunnot sijoituskohteena ja oppaan laatiminen suomalaiseen sijoitusympäristöön

Polvinen, Susanna (2015)

 
Avaa tiedosto
Susanna_Polvinen.pdf (1.097Mt)
Lataukset: 


Polvinen, Susanna
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015102015549
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena on tutustua asuntosijoittamiseen käsitteenä ja laatia produktina aloittavalle asuntosijoittajalle suunnattu opas. Opinnäytetyö on jaettu kahteen osioon. Ensimmäinen osio on teoriapohja opinnäytetyön muodossa, joka käsittelee asuntosijoittamisen asemoitumista muiden säästämismuotojen joukkoon sekä syventyy tarkemmin asuntosijoittamiseen. Tämän lisäksi produktina opinnäytetyössä on toteutettu asuntosijoittamisen opas, joka antaa ohjeita sijoittajaksi aikovalle tai asiasta kiinnostuneelle. Opinnäytetyö sekä opas on laadittu alkuvuodesta 2015.

Opinnäytetyön idea on lähtöisin omasta kiinnostuksesta aihealueeseen. Asuntosijoittamista koskevaa kirjallisuutta Suomessa on verrattain vähän suhteessa sijoittajien määrään. Oppaan tarkoituksena on vastata kysyntään sekä selvittää lukijalle asuntosijoittamisen pääkohtia loogisesti ja helposti luettavassa muodossa. Lähdeaineisto kattaa kirjallisuutta, haastatteluja sekä omaa kokemusta aihe-alueesta.

Opinnäytetyön tietoperustassa käsitellään eri säästämisen muotoja ja sijoitetaan asuntosijoittaminen näiden joukkoon. Tarkemmin syvennytään siihen, mitä kiinteistösijoittamisen muotoja on olemassa ja millaisia toimijoita sijoitusmarkkinoilla on. Teoriapohjassa käsitellään myös asunto-osakkeen käsite ja sen hallintaan liittyvät yksityiskohdat. Lisäksi perehdytään siihen miksi asuntosijoittaminen koetaan hyväksi sijoittamisen muodoksi. Asuntosijoittamisen liittyvät erityispiirteet verrattuna muihin sijoitusmuotoihin käsitellään omassa kappaleessaan. Lopuksi syvennytään asuntosijoittamisen kehitykseen Suomessa.

Tietopohjan lisäksi opinnäytetyössä käsitellään asuntosijoittamisen oppaan laatimisprosessi.
Oppaan laatimisprosessi on kuvattu kertomalla sen tarkoitus ja tekstisisällön tuottamiseen liittyvät valinnat ja pääpiirteet. Oppaassa on tärkeää huomioida myös luettavuus ja visuaalinen ilme, joiden työstämisestä on kerrottu opinnäytetyössä. Haastatteluiden avulla opas on laadittu lopulliseen muotoonsa.

Tuotoksena opinnäytetyössä on syntynyt noin 30-sivun mittainen asuntosijoittamisen opas. Se on rajattu kertomaan vain yksityishenkilön asuntosijoittamisesta. Työstä on rajattu pois muut kiinteistösijoittamisen muodot, jotta suora asuntosijoittamien voidaan käydä perusteellisesti läpi. Opas syventyy myös konkreettisemmin asuntosijoittalle relevantteihin aihealueisiin. Käsiteltäviä aiheita ovat sijoittamiseen liittyvät tuotot ja riskit, sekä asuntosijoittamiseen oleel-lisesti liittyvät kustannukset. Opas kertoo myös taloyhtiöön liittyvistä piirteistä ja tarvittavan tiedon asuntosijoittamisen verotuksesta.

Opinnäytetyö sekä opas yhdessä pyrkivät antamaan asuntosijoittamisesta kattavan kuvan Suomen asuntosijoittamisen markkinalla.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste