Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Aaltoenergialaitteiston käyttöönotto

Kivelä, Janne (2015)

 
Avaa tiedosto
Kivela_Janne.pdf (1.198Mt)
Lataukset: 


Kivelä, Janne
Tampereen ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015102215614
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli suunnitella laboratorio-olosuhteisiin sopiva ohjausjärjestelmä servomoottorikäytölle, jossa moottoria ohjataan aaltomaisesti. Moottorin akselille kuormalaitteistoksi on kiinnitetty alennusvaihteen välityksellä toimiva vaijerikelain, jonka avulla liikutetaan hissitasoa. Tämän hissitaso esittää muuttuvaa veden pinnan tasoa ja siihen tullaan asentamaan aaltovoimageneraattori. Tämä opinnäytetyö käsittelee kuitenkin pääosin itse servomoottorinkäytön ohjaamista ja aaltovoimageneraattorilaitteisto on oma toiseen opinnäytetyöhön liittyvä kokonaisuus.

Käytössä olevaa servomoottoria ohjataan taajuusmuuttajalla, johon on tehty muutoksia sekä taajuusmuuttajan kytkentään että parametrointiin. Taajuusmuuttajaan kuuluu ohjauspaneeli, josta tehdasasetuksilla annetaan nopeusohje potentiometriltä jänniteviestinä. Työssä potentiometrin syöttämä nopeusohje ohitettiin kytkennällisesti ja tilalle asennettiin NI myDAQ -laitteisto, joka on LabVIEW-ohjelmointiympäristöön perustuva PC-avusteinen työkalu. Tämän työkalun avulla taajuusmuuttajalle saadaan syötettyä esimerkiksi sinimuotoista jänniteviestiä nopeusohjeena.

Lisäksi työssä käsitellään laitteiston suojaukseen liittyviä ratkaisuja, kuten optisia antureita ja niiden liittymistä osaksi järjestelmää. Ohjauksen kannalta mietittiin myös aaltojen luonnetta ja tutustuttiin niiden mallintamiseen fysikaalisessa mielessä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste