Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kirjanpidon harjoitustyö : Case Pyörä & Ratas

Kerälä, Mikko (2015)

 
Avaa tiedosto
Kerala_Mikko.pdf (352.4Kt)
Lataukset: 


Kerälä, Mikko
Tampereen ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015111816751
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli tuottaa opintomateriaalia Tampereen ammattikorkeakoulun liiketalouden opiskelijoille. Opinnäytetyön tarkoitus oli tehdä case-tehtävä teoriaosan pohjalta opiskelijoille tehtäväksi. Tuotetun materiaalin aiheena oli yrityksen kirjanpito. Opinnäytetyön avulla valmisteltiin opiskelijoiden käyttöön harjoitustehtävä, joka tehdään kirjanpito-ohjelmaa käyttäen. Näin opiskelijan on mahdollista käytännön kautta harjoitella yrityksen kirjanpidon tekemistä.

Opinnäytetyö koostui kahdesta osasta, teoriaosasta ja harjoitustehtävästä. Teoreettinen viitekehys rajattiin siten, että käsitellyt aiheet ovat samoja kuin toisella vuosikurssilla käsitellyt aiheet. Opinnäytetyön tärkeänä lähdemateriaalina käytettiin kurssilla käytettyä teosta tehtävän oikean tason varmistamiseksi. Teoriaosuudessa käsiteltiin kirjanpidon peruskäsitteitä, erilaisten liiketapahtumien kirjaamista, arvonlisäveroa sekä tilinpäätöstä ja tilinpäätösasiakirjoja. Teoriaosuuden tietojen pohjalta tehtiin harjoitustyö.

Harjoitustehtävä sisälsi erilaisia tositteita, kuten laskuja, kuitteja sekä tiliotteita. Opiskelijan tehtävänä oli tehdä yrityksen kirjanpito kahden kuukauden mittaiselta tilikaudelta. Tositteiden, opinnäytetyön ja kurssilla käytetyn materiaalin avulla opiskelijan tuli suorittaa tehtävä. Opintomateriaali sisälsi harjoitustehtävän ja mallivastauksen.

Opinnäytetyön tavoite oli tuottaa opintomateriaalia ja tavoite täyttyi. Tampereen ammattikorkeakoulu sai tämän työn myötä kirjanpidon harjoitustyön opintojaksolla käytettäväksi. Harjoitustyötä voidaan kehittää jatkossa erilaisten tarpeiden mukaan. Harjoitustyötä voidaan jatkaa seuraavalle tilikaudelle tai lainsäädännön muuttuessa työtä on mahdollista muokata sen mukaan. Opinnäytetyön tekijälle työstä oli hyötyä. Tekijä pääsi kertaamaan kirjanpidon perusasioita, liiketapahtumien kirjauksia ja tilinpäätöksen tekemistä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste