Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Surun keskellä : Valikoima läheisen kuolemaa ja surutyötä käsittelevää kirjallisuutta

Liuska, Jenny (2015)

 
Avaa tiedosto
Liuska_Jenny.pdf (2.918Mt)
Lataukset: 


Liuska, Jenny
Oulun ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015121821490
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön päämääränä oli laatia surua ja surutyötä käsittelevä kirjallisuusluettelo Huoma – Henkirikoksen uhrien läheiset ry:lle. Huoma on vuonna 2000 perustettu yhdistys, jonka tavoitteena on tukea henkirikoksen uhrien läheisiä vertaistuen avulla. Huoman toimintamuotoja ovat valtakunnalliset vertaistukiviikonloput, paikalliset vertaistukiryhmät ja tukihenkilötoiminta.

Työ on toiminnallinen opinnäytetyö, joka jakautuu kahteen osaan: raporttiin ja kirjallisuusluetteloon. Opinnäytetyön tietoperustassa käsitellään bibliografioita, niiden laatimisen periaatteita ja aineistonvalintaa kirjallisuusterapeuttisesta näkökulmasta. Tietoperustassa käsitellään myös läheisen kuolemaan liittyvää surua ja surutyötä painottaen traumaattisen surun näkökulmaa.

Kirjallisuusluettelo sopii kaikille läheisen kuolemaa sureville, mutta erityisesti läheisensä onnettomuuden, sairauskohtauksen, henkirikoksen tai itsemurhan uhrina menettäneille. Kirjallisuusluettelo on suunnattu myös surevia työssään kohtaaville ammattilaisille ja vapaaehtoisille, surevan ihmisen läheisille ja kaikille aiheesta kiinnostuneille. Luetteloon on valikoitu pääosin suomenkielistä kauno- ja tietokirjallisuutta aikuisille, lapsille ja nuorille. Luettelo ei sisällä lehtiä tai verkkomateriaaleja.

Jatkoaiheeksi sopisi hyvin esimerkiksi sotaan, keskenmenoon, sairauksiin ja muihin rajauksen ulkopuolelle jääneisiin aiheisiin liittyvän surukirjallisuuden kokoaminen. Myös muista elämän kriiseistä löytyy paljon kirjallisuutta, kuten työttömyydestä, avioerosta tai alkoholismista. Tällaiset bibliografiat voisivat kiinnostaa kirjastoja, erilaisia yhdistyksiä ja aiheen parissa kamppailevia.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste