Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Keskijännitekaapeleiden osittaispurkauksien mittaaminen VLF-tekniikalla

Lantto, Tuomas (2015)

 
Avaa tiedosto
Lantto_Tuomas.pdf (817.0Kt)
Lataukset: 


Lantto, Tuomas
Lapin ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201601141320
Tiivistelmä
Opinnäytetyö tehtiin Pohjolan Werkonrakennus Oy:lle. Työn tavoite oli tutkia keskijännitekaapelissa tapahtuvia osittaispurkauksia teoreettisesti sekä niille alttiita vikapaikkoja. Lisäksi tavoitteena oli saada tietoa osittaispurkauksien mit-taamisesta VLF-tekniikalla. Työ haluttiin tehdä, koska saksalaiset vaativat tuuli-voimapuistossa jännitekokeen VLF-tekniikalla. Nykypäivänä myös keskijänniteverkkoja kaapeloidaan maahan ja näiden kaapeleiden kuntoa halutaan tutkia. Yrityksen VLF-jännitekoemittariin haluttiin tehdä suomenkieliset pikaohjeet.

Työssä käsiteltiin keskijännitekaapelin rakennetta ja keskijännitekaapelin jat-koissa ja päätteissä tapahtuvia asennusvirheitä. Työssä tarkasteltiin teoreetti-sesti eristeeseen vaikuttavaa sähkökenttää ja sitä, kuinka sähkökenttää ohja-taan keskijännitekaapelin päätteissä ja jatkoissa. Lisäksi työssä tutkittiin keski-jännitekaapelin osittaispurkauksia sekä muita vikoja ja kuinka näitä vikoja mita-taan.

Työn tutkimisessa käytettiin apuna aiheeseen liittyvää alan kirjallisuutta, keski-jännitetarvikkeiden valmistajien ohjeita ja asiantuntijoiden haastatteluja. Tiedonhaku oli haasteellista, koska osittaispurkauksista olevaa kirjallisuutta on vähän suomen kielellä.

Osittaispurkauksista saatiin selville alttiit vikapaikat ja -tyypit. Työssä huomattiin, kuinka kentänohjaus on tarpeellinen keskijännitekaapeissa. Työ antoi käsityksen keskijännitekaapelissa tapahtuvista asennusvirheistä ja siitä, kuinka niitä voidaan tutkia. Työllä saatiin yritykselle tietoutta VLF-mittalaitteista. Yritys sai myös ohjeistuksen siitä, kuinka kaapelille voidaan tehdä laajamittainen kuntotutkimus ja millaisia laitteita tutkimukseen tarvitaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste