Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Polvitekonivelleikatun potilaan lääkkeellinen kivunhoito

Bär, Martin (2016)

 
Avaa tiedosto
bar_martin.pdf (1.028Mt)
Lataukset: 


Bär, Martin
Oulun ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201604214792
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää polvitekonivelleikkauksessa olleen potilaan kiputilanne, kun leikkauksesta oli kulunut neljä viikkoa. Työelämäyhteistyökumppanina opinnäytetyössä oli Lapin keskussairaala. Tutkimusongelmana oli selvittää, ovatko polvitekonivelleikatut potilaat kivuliaita neljän viikon kuluttua leikkauksesta. Tutkimuksesta saatiin selville oliko potilas kivulias, mitä lääkettä ja kuinka kauan hän niitä söi. Opinnäytetyön toteutuksessa käytettiin kvantitatiivista eli määrällistä tutkimusmenetelmää. Aineistonkeruu tapahtui Lapin keskussairaalassa polvitekonivelleikatuilta potilailta puolistrukturoitua kyselylomaketta käyttäen.

Vastaajista 81 % uskoi kotiutuessaan selviytyvänsä kivun puolesta kotona. 60 % ilmoitti pärjänneensä neljä viikkoa kotiutuksesta kivun puolesta kotonaan hyvin. Tutkimukseen osallistuneista 45 % oli tarvinnut kotiuduttuaan apua kivunlievitykseen. Kotiutuneista 23 % haki kotiuduttuaan uuden reseptimääräyksen kivunlievitykseensä. Kaikki reseptit määrättiin julkisen terveydenhuollon puolelta, terveyskeskuksesta. Eniten määrättiin Panacodia® ja Lyricaa®. Muualta kuin Lapin keskussairaalasta reseptin saaneista 64 % arvioi saamiensa reseptilääkkeiden auttaneen heitä kuntoutumisessaan hyvin. Reseptilääkkeitä tekonivelleikkauksesta johtuvaan kipuunsa syöneistä 33 % kertoi niistä aiheutuneen heille hieman sivu- tai haittavaikutuksia. 59 % vastanneista ilmoitti polven tekonivelleikkauksen seurauksena ilmaantuneen ihotunnon muutoksia ja 28 %, ettei niitä ollut esiintynyt. Eniten esiintyi tunnottomuutta, aristavuutta, kuumotusta ja turvotusta. Varsinaisia akuutista kivusta johtuvaa ja kivun voimakkuutta yhden vuoden kuluttua ennakoivia tekijöitä esiintyi 4 %:lla vastaajista, josta toisella esiintyi tärinäarkuutta ja toisella sähköisyyttä.

Lapin Keskussairaalassa polvitekonivelleikatut saavat hyvää kivunhoitoa postoperatiivisesti osastolla ja heitä opastetaan kohtuullisesti kivunhoitoon liittyvissä asioissa. Kotiutuessa määrätyt lääkkeet ovat kuitenkin osalle riittämättömiä ja potilaat joutuvat näin ollen hakemaan kivunlievitykseensä lääkettä usein muualta. Potilaat ovat kotiutuessaan kohtalaisen kivuliaita, mutta pär-jäävät kotonaan kivun puolesta haettuaan kipuunsa apua julkisen terveydenhuollon piiristä. 51 % polven tekonivelleikkauksessa olleista syö kipulääkkeitä edelleen neljän viikon kuluttua leikkauk-sesta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste