Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Muusikosta yrittäjäksi : Musiikkialan ammattilaisen matka kohti muusikko-yrittäjyyttä

Tervonen, Aili (2016)

Avaa tiedosto
tervonen_aili.pdf (599.6Kt)
Lataukset: 


Tervonen, Aili
Oulun ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201605036042
Tiivistelmä
Muusikosta yrittäjäksi aiheen valintaa tuki oma kokemukseni muusikkona toimimisesta. Halusin tarttua aiheeseen, joka kosketti mielestäni lähimmin itseäni sekä opiskelutovereitani. Siksi työni aihe on muusikosta yrittäjäksi.

Suurin osa musiikinopiskelijoista työllistää itsensä jo opiskelujen ohella tietynlaisena yrittäjänä kuten toimimalla freelancer-muusikkona. Työnkuvana voi olla opetustyöt tai keikkailu, mutta yhteistä on, että musiikkialan ammattilaisen työ muistuttaa yrittäjänä toimimista. Musiikkialalla työllistyminen vaatii yrittäjyyttä ja oma-aloitteisuutta. Siksi aihe tuntui minusta tärkeältä ja mielenkiintoiselta kohteelta tutkia lähemmin.

Opinnäytetyöni tavoite on selvittää, millaista on toimia muusikko-yrittäjänä käytännössä ja kartoittaa siihen liittyvät haasteet sekä musiikkialan ammattilaisten valmiudet kohdata ne. Lisäksi työn tavoitteena on selvittää, onko musiikinkoulutusohjelmassa tarvetta laajempiin yrittäjyysopintoihin.

Hain tietoa musiikkialan ammattilaisilta haastattelemalla sellaisia, jotka ovat työllistäneet itsensä yrittäjinä koulun jälkeen. Haastateltavaksi löytyi niin korkeakoulutaustaisia musiikkipedagogeja kuin alemman asteen käyneitä musiikin koulutusohjelman toisen asteen muusikoita, jotka ovat kuitenkin saaneet elantonsa yrittäjinä valmistumisen jälkeen. Lisäksi tukevana lähteenä minulla toimi Lottaliina Lehtisen kirjoittama teos Muusikon Sopimusopas.
Tutkimuksessani selvisi, että musiikinopiskelijat haluaisivat lisää yrittäjyysopintoja musiikkialan koulutuksiin. Yrittäjyyskurssit eivät vastaa tällä hetkellä opiskelijoiden tarpeita eivätkä anna tarpeeksi eväitä niille, jotka haluaisivat tulevaisuudessa työllistää itsensä yrittäjinä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste